Hafif ticari araçlarda petek yapılı polipropilen sandviç panel kullanarak arka iç gövde yan panel malzemesinin iyileştirilmesi
Improvement of rear inner body side panel material using honeycomb polypropylene sandwich panels in light commercial vehicles
  1. Tez No: 514979
  2. Yazar: ARMAĞAN TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde otomotiv endüstrisi hızla büyümekte olup her geçen gün araç içerisinde daha fazla konfor alanı yaratılmaktadır. Diğer yandan, günümüz müşterilerinin yakıt ekonomisi ve düşük maliyetler ile yüksek performans elde etme gibi konularda talepleri mevcut olup söz konusu talepleri karşılama ihtiyacı otomotiv üreticilerini ağırlık azaltma çalışmalarına yöneltmektedir. Araçların iç gövde yan panelleri, otomotiv üreticilerinin ağırlık azaltma çalışmalarını sağlamak amacıyla en çok önem verdiği bölgelerden biridir. Petek yapılı sandviç panellerin sahip oldukları düşük ağırlık, yüksek mukavemet, yüksek titreşim sönümleme ve iyi kimyasal direnç özellikleri otomotiv sektörü için en ideal malzeme grupları arasında yer almalarını sağlamaktadır. Çalışmada, hafif ticari araçlarda arka iç gövde yan panel malzemesi olarak kullanılan kontrplak panellerin ağırlık, maliyet, nem dayanımı, ses ve titreşim sönümleme gibi konularda oluşan problemler nedeni ile yerine kullanılabilecek optimum panel malzemesinin seçilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, sahip oldukları üstün özelliklerden dolayı hafif ticari araçların arka iç gövde yan panellerinde kullanılabilecek farklı özelliklerde petek yapılı sandviç panellerin mekanik, fiziksel ve termal özellikleri incelenmiştir. Farklı yüzey malzemelerinden oluşmasına karşın her biri polipropilen çekirdek malzemesine sahip petek yapılı sandviç panellerin mekanik, termal ve fiziksel özellikleri incelenerek mühendislik ve malzeme kriterlerine uygun olup olmadıkları ortaya konulmuştur. Deneysel çalışmalar sonucunda, istenilen özellikleri sağlayabilen petek yapılı polipropilen sandviç paneller optimum panel malzemesi olarak seçilmiş ve özellikleri incelenmiştir. Petek yapılı polipropilen sandviç panellerin hafif ticari araçlarda kullanımı ile araç ağırlığında yaklaşık olarak 20 kg ağırlık azalması meydana gelmiştir. Araç ağırlığındaki bu azalma yakıt tüketimini 0.2 litre iyileştirerek doğrudan emisyon salınımını azaltmıştır. Ayrıca, sahip oldukları üstün ses, darbe ve titreşim sönümleme özellikleri ile birlikte müşterilerin beklenti ve talepleri karşılanmış olup hafif ticari araçlardan beklenen ve istenen performanslarda artış gözlemlenmiştir. Böylelikle ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bu uygulama ile düşük maliyetlerle yüksek performans sağlamak isteyen otomotiv üreticilerinin petek yapılı polipropilen sandviç panelleri, hafif ticari araçların farklı bölgelerinde de kullanması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, automotive industry is growing rapidly and more and more comfort areas are being incorporated in vehicles every day. On the other hand, customers have stringent demand of fuel economy and high performance at low cost. In order to meet customer demands, automotive manufacturers focus on weight reduction studies. Rear interior body side panels of vehicles are one of the most important areas where automotive manufacturers mostly care for weight reduction studies. Honeycomb sandwich panels are one of the most appropriate material groups for automotive industry with their properties of low weight, high strength, good chemical resistance and high vibration damping. In the experimental study, it is aimed to select optimum panel material which can be used of plywood panels which are used in the rear interior body side panels of light commercial vehicles due to problems such as weight, cost per vehicle, moisture resistance, sound and vibration damping. For this purpose, due to their superior properties honeycomb sandwich panels with different properties which can be used on body side panels of light commercial vehicles have been examined in terms of mechanical, physical and thermal properties. Although they consist of different surface materials; mechanical, thermal and physical properties of honeycomb sandwich panels, each with polypropylene core material, have been examined and found out whether they meet engineering and material criteria. As a result of experimental studies, honeycomb polypropylene sandwich panels which can provide desired properties were selected as the optimum panel material and their properties were examined. The usage of honeycomb polypropylene sandwich panels in light commercial vehicles has resulted in a weight reduction of approximately 20 kg in vehicle weight. This reduction in vehicle weight reduced direct emissions by improving fuel consumption by 0.2 liter's. Since they have superior sound, impact and vibration properties, customer expectations and demands are met. In addition, it has been observed an increase in expected and desired performance from light commercial vehicles. Thus, this application, which will be realized for the first time in our country, will enable automotive producers who want to achieve high performance at low cost to use honeycomb polypropylene sandwich panels at different areas of light commercial vehicles.