Çocuk alerji kliniği'ne başvuran anafilaksi tanılı hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri
Demographic, clinic and laboratory characteristics of patient with anaphylaxis referred to pediatric allergy clinic
  1. Tez No: 515159
  2. Yazar: GÖKÇE KAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOSTANCI, UZMAN AYŞEGÜL ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Anafilaksi, tüm dünyada sıklığı artan, hayatı tehdit eden sistemik hipersensitivite reaksiyonudur. Bu çalışmada, anafilaksi tanısıyla takip edilen çocukların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirilerek; anafilaksi etiyolojisi, risk faktörleri, anafilaksi şiddeti ve bunu etkileyen faktörler, anafilaksi tekrarındaki etkenler, laboratuvar yöntemlerinin katkısı ve tedavi yaklaşımları ile ilgili yeni veriler sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Temmuz 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Kliniği'nde takip edilen, 0-18 yaş arası, anafilaksi tanı kriterlerini sağlayan 142 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 142 hastanın tanı yaşı ortalaması 56,4 ± 56 aydı ve hastaların %61,3'ü erkekti. Atopi öyküsü hastaların %70,4'ünde, ailede atopi öyküsüyse %31'inde mevcuttu. 94 hastada (%66,2) eşlik eden alerjik hastalık vardı (en sık eşlik eden atopik dermatit, %52,8). Anafilaksi atağı en sık evde (%66,9) ve ağustos ayında geçirilmişti. Atakların tetikleyicileri arasında en sık besinler (%65,5) ve ikinci sırada da ilaçlar (%21,1) yer alıyordu. Klinik bulgularda en çok cilt/mukoza bulguları (%95,1), sonrasında da solunum sistemi ve gastrointestinal sistem bulguları görüldü. Atakların %53,5'i hafif, %31'i orta ve %15,5'i ağır şiddetteydi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anaphylaxis is a life-threatening systemic hypersensitivity reaction that increases in frequency around the world. In this study, it was aimed to evaluate the demographic, clinical and laboratory characteristics of children followed by anaphylaxis and to present new data on anaphylaxis etiology, risk factors, severity of anaphylaxis and factors affecting it, factors contributing to anaphylaxis recurrence, contribution of laboratory methods and treatment approaches. Materials and Methods: In this study, 142 patients with anaphylactic diagnostic criteria, between 0-18 years of age,who were followed between July 2016 and December 2017 at the Department of Pediatric Allergy and Immunology at the Health Sciences University Ankara Dr Sami Ulus Maternity and Child Health and Diseases Training and Research Hospital was included. Demographic and clinical characteristics, laboratory findings of the patients were evaluated retrospectively. Results: Mean age of diagnosis of the 142 patients included in the study was 56.4 ± 56 months and 61.3% of the patients were male. History of atopy were found in 70.4% of the patients, and family history of allergic diseases was found in 31%. There were personal history of allergic diseases in 94 patients (66.2%) (the most common atopic dermatitis, 52.8%). Anaphylaxis occured most common at home (66.9%) and in August. Among the triggers of the episodes, the most common triggers were foods (65.5%) and the second were drugs (21.1%). Clinical findings were mostly dermatological findings (95.1%), followed by respiratory system and gastrointestinal system findings. Of the episodes, 53.5% were mild, 31% were moderate and 15.5% were severe.