Anafilaksi ile başvuran çocuk hastalarda serum triptaz düzeyinin hastaların demografik özellikleri, laboratuvar bulguları ve klinik durumları ile değerlendirilmesi
Evaluation of serum tryptase level in pediatric patients presenting with anaphylaxis by demographic characteristics, laboratory findings and clinical conditions of the patients
- Tez No: 805941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DUKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Anafilaksi, acil bir durum olarak kabul edilir ve hızlı tedavi gerektiren sistemik hipersensitivite reaksiyonudur. Çalışmamızda anafilaksi tanılı çocuk hastaların etiyolojileri, demografik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulgularının serum triptaz düzeyleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Konya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 01.01.2019-01.02.2022 tarihleri arasında Çocuk Acil, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniklerine anafilaksi nedeni ile başvuran, 0-18 yaş arası, anafilaksi tanı kriterlerini sağlayan ve serum triptaz düzeyi alınmış olan 161 hastanın tıbbi dosyaları geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 161 hastanın yaş ortalaması 9,97 ± 5,67 idi. Hastaların 79'u (%49) kadın, 82'si (%51) erkekti. Anafilaksi kaynağı etkenleri dağılımına bakıldığında hastaların 74'ü (%45,9) gıda, 38'i (%23,6) ilaç, 21'i (%13,1) böcek ve 28'i (%17,4) diğer sebepler kaynaklı olarak saptandı. Hastaların 92'sinde (%57,1) atopi/alerji öyküsü varken 69'unda (%42,9) atopi/alerji öyküsü yoktu. Hastaların 83'ünün (%51,5) birinci derece ailesinde atopi/alerji öyküsü varken 78'inde (%48,5) atopi/alerji öyküsü yoktu. Anafilaksi atağı sayısı olarak hastaların 4'ü (%2,5) 3.atağını, 21'i (%13) 2.atağını ve 136'sı (%84,5) ilk atağını geçirmişti. Hastalara anafilaksi geçirdikten sonraki ilk taburculuk zamanında yazılan epinefrin reçete sayısı 119 (%74) idi. 42 (%26) hastaya anafilaksi sonrası poliklinik kontrolüne geldikten sonra epinefrin reçete edilmişti.
Özet (Çeviri)
Objective: Anaphylaxis is considered an emergency and is a systemic hypersensitivity reaction that requires rapid treatment. In our study, it was aimed to evaluate the etiology, demographic characteristics, clinical and laboratory findings of pediatric patients diagnosed with anaphylaxis by serum tryptase levels. Materials and Methods: In our study, patients aged 0-18 years, who met the diagnostic criteria for anaphylaxis, applied to the Pediatric Emergency, Pediatrics Polyclinics and Pediatric Allergy and Immunology Polyclinics in Konya Health Application and Research Center (SUAM) Pediatrics Clinic between 01.01.2019-01.02.2022 the medical files of 161 patients whose serum tryptase levels were taken were evaluated retrospectively. Results: The mean age of 161 patients included in the study was 9.97 ± 5.67 years. Of the patients, 79 (49%) were female and 82 (51%) were male. Considering the distribution of anaphylaxis source agents, 74 (45.9%) of the patients were food-induced, 38 (23.6%) drug-induced, 21 (13.1%) insect-induced, and 28 (17.4%) were detected due to other causes. While 92 (57.1%) of the patients had a history of atopy/allergy, 69 (42.9%) did not have a history of atopy/allergy. While 83 (51.5%) of the patients had a first-degree family history of atopy/allergy, 78 (48.5%) did not have a history of atopy/allergy. As for the number of anaphylaxis attacks, 4 (2.5%) of the patients had their third attack, 21 (13%) had their second attack, and 136 (84.5%) had their first attack. The number of epinephrine prescriptions written to the patients at the time of their first discharge after anaphylaxis was 119 (74%). Epinephrine was prescribed to 42 (26%) patients after they came to the outpatient clinic for anaphylaxis.