Şehiriçi ateşli silah yaralanmalarına bağlı torakoabdominal yaralanmaların klinik ve epidemiyolojik analizi
Thoracoabdominal injuries with firearm in 'in-city'
  1. Tez No: 515244
  2. Yazar: AYKUT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ZEYBEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ HANÇERLİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Türkiye'de son yıllarda terör saldırıları nedeniyle binlerce vatandaşımız ve güvenlik personelimiz yaralanmış, hayatını kaybetmiştir. Bizim bu çalışmada amacımız terör kaynaklı şehiriçi ateşli silah yaralanmalarına bağlı torakoabdominal yaralanmalarda mortaliteye etki eden faktörleri bulmak ve hangi faktörün mortaliteye ne dereceli etkili olduğunu değerlendirmektir. Çalışmamızda 01.06.2015 ile 30.12.2016 tarihleri arasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki şehir içi ateşli silah yaralanması sonrasında yaralanma yerinde ilk müdahalesi ve ilk ameliyatları yapılan ve daha sonra Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen ve burada yatarak tedavi gören 750 hasta içerisinden abdominal, torakoabdominal ve bunlara eşlik eden ektremite yaralanması olan 70 hasta seçildi. Dosyaları retrospektif olarak araştırıldı. Yaralanma mekanizmaları ile mortalite karşılaştırıldığında aralarında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı (p> 0.05). Hasar Şiddet Skoru ( ISS )'na göre yaralılar 2 gruba ayrıldığında ISS puanları yüksek olanlarda mortalite oranı istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek olarak tespit edildi (p < 0.05, X2 = 8.256).
Özet (Çeviri)
In recent years, thousands of citizens and security staff injured or lost their lives due to terrorist attacks in Turkey. In this study, our aim is to find out the factors effecting mortality in thoraco-abdominal injuries with firearm in 'in-city' terrorist attacks and evaluate which factor effects mortality in which extend. In our study, 70 patients with abdominal and thoraco-abdominal injuries which are accompanied with ekstremite injuries are selected from 750 patients, who were injured with in-city firearms between the dates 1.6.2015 and 30.12.2016, in several cities of Turkey, and then received a first medical intervention and first surgical operation at the injury-post, then sent to Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Gülhane Training and Research Hospital ) and received an inpatient treatment. Their files are researched by retrospective study. When injury mechanism and mortality is compared, it has been found no statistical relationship ( p>0.05).