Tiroid cerrahisi uygulanan hastalarda  ameliyat sonrası erken dönem ölçülen parathormon seviyesinin kalıcı hipoparatiroidizm tanısında öngörü değerinin saptanması ve hipoparatiroidi gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Thyroid surgery appliedinvestigation of the effective factors of the parathormone level after operating early surveyed parathormone level for the probability and hypoparathyroidium development of the permanent hypoparatory diagnosis
  1. Tez No: 515262
  2. Yazar: SÜLEYMAN DENİZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KILBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tiroid cerrahisi uygulanan hastalarda, ameliyat sonrası erken dönem ölçülen parathormon seviyesinin kalıcı hipoparatiroidizm tanısında öngörü değerinin saptanması ve hipoparatiroidi gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesi, Bu araştırmanın amacı ameliyat sonrası erken dönemde ölçülen PTH seviyesinin kalıcı hipoparatiroidizm tanısı açısından öngörü değerinin olup olmadığının ve hipoparatiroidi gelişimini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Ocak 2011-Haziran 2016 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi servisinde total tiroidektomi ameliyatı uygulanan 904 hasta, örneklemini ise ameliyat sonrası ilk 24 saatte hipoparatiroidi gözlenen 200 hasta oluşturmuş ve bu örneklem grubunun verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamına alınan kalıcı ve geçici hipoparatiroidizm gözlenen hastaların %15'inde, tüm tiroidektomili hastaların ise %3'ünde kalıcı hipoparatiroidi geliştiği saptanmıştır. Ameliyat sonrası erken dönemde ölçülen Parathormon seviyesinin kalıcı hipoparatiroidizm tanısından öngörü için eşik değeri 2.45ng/L olarak saptanmış ve kalıcı hipoparatiroidi gelişen hastaların %70'inin parathormon seviyesi 2.5 ng/ml ve altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study are to determine the predictive value of parathormone level measured at the early postoperative period in patients who had developed permanent hypoparathyroidism due to undergone thyroid surgery and the factors affecting the development of hypoparathyroidism. The study population consisted of 904 patients who underwent total thyroidectomy in the General Surgery Department of Gülhane Training and Research Hospital between January 2011 and June 2016, and their sample consisted of 200 patients with hypoparathyroidism in the first 24 hours postoperatively and the data of this sample group were retrospectively analyzed. We analysed that in 15% of the patients with permanent and transient hypoparathyroidism included in the study; And 3% of all thyroidectomized patients developed permanent hypoparathyroidism. Prediction of persistent hypoparathyroidism at the early postoperative parathormone level was 2.45 ng / L and parathormone level was 2.5 ng/ml and less in 70% of patients with permanent hypoparathyroidism.