Affektif hastalıklar polikliniğine başvuran olgularda katatonik belirti sıklığının ve epizodlarla ilişkisinin incelenmesi
Examination of catatonic symptom frequency and its relationship with episodes in patients who apply to affective diseases outpatient clinic
- Tez No: 641764
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞDAŞ EKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ: Katatoni saf motor belirtiler, irade bozuklukları, otonomik dengesizlik ve karmaşık motor etkinliğin bastıralamaması ile karakterize bir sendromdur. Genel olarak katatonik belirtiler saatler içerisinde belirip kaybolur, bazı belirtiler diğerlerinden daha sık görülür ve katatoniyi tanımlayacak tek bir belirti bulunmamaktadır. Katatoniye yol açan durum psikiyatrik olabileceği gibi genel tıbbi durum ile de ilişkili olabilir. Katatoni geçmişte uzun yıllar sadece şizofreni ile ilişkilendirilmekle birlikte, Kahlbaum ve ardıllarının belirttiği gibi ruhsal hastalıklardan en sık duygudurum bozukları ile ilişkilendirilmiştir (Fink, Shorter , & Taylor, 2010) (Francis, ve diğerleri, 2010) (Rosebush & Mazurek, 2010). Katatoni duygudurum bozukluklarında % 13-31 oranında görüldüğü (Caroff, Mann, Francis, & Fricchione S, 2004) halde sıklıkla belirtiler taranmamakta ve atlanmaktadır. Katatoni erken tanınarak tedavi edildiğinde mortalite riski düşmektedir. Geleneksel tanı yöntemleri yerine daha esnek ölçütler içeren ölçekler kullanıldığında yatan hastalardaki katatoni daha kolay belirlenmekte ve sıklığı % 10-25 aralığında çıkmaktadır. Literatürde bipolar bozukluk ve katatoni birlikteliği ile ilgili sınırlı sayıda çalışma olması ve var olan çalışmaların neredeyse tamamında yatan hastaların dahil edilerek yapılmış olması nedeni ile çalışmanın sonunda polikliniğe başvuran olgulardaki katatoni belirtilerinin sıklığının duygudurum dönemleriyle ve hastalık şiddetiyle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya Bipolar Bozukluk tanısıyla takipli 134 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara bilgilendirilmiş gönüllü onam formu imzalatılarak ayrıntılı psikiyatrik muayene yapıldıktan sonra Bush-Francis Catatonia Rating Scale (BFCRS), Kısa-Uluslararası Nöropsikiyatrik Görüşme, Klinisyen Değerlendirmesi (M.I.N.I), Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği, Ekstrapiramidal Belirtileri Değerlendirme Ölçeği (ESRS) ve 65 yaş üzeri hastalar Standardize Mini Mental Test (SMMT) uygulanmıştır. BULGULAR: BFCRS ölçeğine göre 31 hasta katatoni belirtileri olan, 103 hasta katatoni belirtileri olmayan gruba dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Catatonia is a syndrome characterized by pure motor symptoms, will disorders, autonomic imbalance and inability to suppress complex motor activity. In general, catatonic symptoms disappear within hours, some symptoms are more common than others, and there is no single symptom to describe catatonia. The condition leading to catatonia can be psychiatric or associated with the general medical condition. Although catatonia has been associated only with schizophrenia for many years in the past, it has been associated with mood disorders most commonly from mental illnesses, as Kahlbaum and his successors have pointed out (Fink, Shorter, & Taylor, 2010) (Francis, et al., 2010) (Rosebush & Mazurek, 2010). Although catatonia is seen in 13-31% of mood disorders, symptoms are often not screened and skipped (Caroff, Mann, Francis, & Fricchione S, 2004). When catatonia is diagnosed early and after that treated, the risk of mortality decreases. Using scales with more flexible criteria instead of traditional diagnostic methods, catatonia in inpatients is more easily determined and its frequency is in the range of 10-25%. There are a limited number of studies in the literature on the association of bipolar disorder and catatonia. In all existing studies were included in inpatients. At the end of the study, it is aimed to evaluate the frequency of catatonia symptoms in patients admitted to the outpatient clinic and their relationship with mood periods and disease severity. METHODS: 134 patients with a diagnosis of bipolar disorder were included in the study. A detailed psychiatric examination was performed by signing informed volunteer consent form to the participants. Then, the participants received The Mini International Neuropsychiatric Interview, Clinician Evaluation (M.I.N.I), Bush-Francis Catatonia Rating Scale (BFCRS), Young Mania Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Clinical Global Impression-Bipolar (CGI-BP), Extrapyramidal Symptoms Evaluation Scale (ESRS), Standardized Mini Mental Test (SMMT) (for the Patients over 65 years old). RESULTS: According to the BFCRS scale, 31 patients were included in the group with catatonia symptoms and 103 patients without catatonia symptoms. The two groups were compared in terms of sociodemographic and clinical characteristics.