Şiddetli akne vulgarisli hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of life quality i̇n patients with severe acne vulgaris
- Tez No: 515277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Akne vulgaris, dermatoloji polikliniklerinde karşılaşılan en sık hastalıklardan biridir. Temelde adölesan dönemde görülür. Ancak tüm yaş gruplarında da rastlanabilir. Dış görünüşün yanı sıra hastaların psikolojilerini de derinden etkiler. Bu tezin amacı şiddetli akne vulgaris hastalarının yaşam kalitelerinin değerlendirmek ve yaşam kalitesinde rol oynayan faktörleri belirlemektir. Yöntem: 01.08.2016-01.04.2017 tarihleri arasında hastanemiz dermatoloji polikliniğine başvuran akne hastaları değerlendirildi. Bunlardan Global Akne Derecelendirme sistemine göre şiddetli sınıfta olan184 akne hastası çalışmaya alındı. Benzer demografik özellikte 152 kişi de kontrol grubu olarak seçildi. Tüm katılımcılara çalışma sözlü olarak anlatıldı ve yazılı onam formu imzalatıldı. Çalışma grubuna Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi, Akne Yaşam Kalite Ölçeği ve sosyodemografik form uygulandı. Kontrol grubuna ise Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi, kısa sosyodemografik form uygulandı. Çalışma grubunun yaşam kalitesi kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Hasta verileri SPSS 20.0 ile analiz edildi. Bulgular: Şiddetli akne grubunun yaşam kalitesi, kontrol grubundan anlamlı düşük bulunmuştur. Şiddetli akne grubu için Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi ve Akne Yaşam Kalite Ölçeği skorları birbiri ile doğrusal yönde orta derecede koreledir. Şiddetli akne grubunun yaşam kalitesi üzerinde cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, meslek, sürekli ilaç kullanımı gibi parametreler etkili bulunmamıştır. Aile öyküsü pozitifliği, akne süresi, alkol kullanımı ve egzersiz yaşam kalitesini olumsuz etkileyen parametreler olarak bulunmuştur. Sigara kullanımı ile yaşam kalitesi arasında ilişki tespit edilmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda şiddetli akne hastalarının yaşam kalitesinde belirgin etkilenme olduğunu saptadık. Bu durumun, hastaların aile öyküsünün pozitifliği, akne süresi, alkol kullanımı ve egzersiz yapma ile bağlantılı olduğunu ortaya koyduk. Şiddetli aknenin yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bu hasta grubunun erken dönemde etkin tedavi yöntemleri kullanılarak tedavi edilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris is one of the most common diseases in dermatology outpatient clinics. It is mainly seen in the adolescent period. However, it can also occur in all age groups. Besides its effects on the external appearance, it deeply affects the psychology of the patients. The aim of this study is to evaluate the life quality of severe acne vulgaris patients, and to detect the factors that play role in their life quality. Method: Acne patients who applied to our dermatology outpatient clinic between 01.08.2016 - 01.04.2017 were evaluated. Among these, 184 acne patients with severe acne according to the Global Acne Rating system were included in the study. And 152 volunteers were selected as the control group with similar demographic characteristics. All participant were informed about the study and written approvals were taken. Dermatology Life Quality Index, Acne Quality of Life Scale and socio-demographic forms were given to the study group. Dermatology Life Quality Index and a short socio-demographic form were given to the control group. The life quality of the study group was compared with the control group. The data was analyzed using the SPSS 20.0. Results: The life quality of severe acne group was significantly lower than the control group. Dermatology Quality of Life Index and Acne Quality of Life Scale scores for severe acne group are correlated with each other. Parameters such as gender, age, educational level, marital status, occupation or continuous drug use were not found to be effective on the life quality of severe acne group. The positivity of family history, the duration of acne, alcohol use and exercise were found as parameters that negatively affected their life quality. We found no relationship between smoking and life quality. Conclusion: İn this study are detected that the life quality of patients with severe acne was significantly affected. We found that this situation was related to the positivity of the family story, the duration of acne, alcohol use and exercise. Due to the negative effect of severe acne on life quality, we think that this group of patients should be treated by efficient medications in the early period.