Multipl skleroz hastalığı ile gerilme refleksinin long-loop yanıtları arasındaki ilişki
The relationship between multiple sclerosis disease and long-loop responses of stretch reflex
  1. Tez No: 515278
  2. Yazar: ZAFER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Gerilme refleksi yanıtları uzun yıllardır bilinmektedir (M1, M2, M3). Ancak long loop geç yanıtlarının (M2,M3) fizyolojisi ve fonksiyonları gizemini korumaktadır. Bu çalışmada Multipl Skleroz (MS) hastalığının, gerilme refleksinin long-loop geç yanıtlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Mayıs 2017 - Temmuz 2018 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı MS Polikliniğine başvuran ve McDonald tanı kriterlerine göre kesin MS tanısı konulan hastalar dahil edilmiştir. Hastaların merkezi sinir sistemindeki (MSS) lezyon bölgelerine göre sadece serebral lezyonu olan 9 hasta (G1), serebral lezyonlara ek infratentoriyel lezyonu olan 6 hasta (G2), serebral lezyonlara ek spinal lezyonu olan 11 hasta (G3) çalışmaya alınmıştır. Ayrıca hastalarla yaş ve cinsiyet açısından benzer özellikler gösteren herhangi bir serebral ve spinal olay geçirmeyen 10 sağlıklı gönüllü ile kontrol grubu (G4) oluşturulmuştur. Katılımcıların tibialis anterior (TA) ve triseps surae (TS) kasları, postürografi platformunun başparmak yukarı veya başparmak aşağı ani hareketleri ile gerilmiştir. Refleks kas yanıtları Elektromiyografi ile kayıt edilmiştir. Bulgular: Grupların M1 yanıtları değerlendirildiğinde M1 yanıtı TS kasında elde edilmişken TA kasında elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Stress reflex responses (M1, M2, M3) have been known for many years. However, the physiology and functions of the long loop late responses (M2, M3) remain a mystery. In this study, it was aimed to investigate the effect of multiple sclerosis on the long-loop delayed response of the stretch reflex. Materials and Methods: Between May 2017 and July 2018, patients who applied to MS Polyclinic of Neurology Department of Gülhane Education and Research Hospital and who had definite MS diagnosis according to Mcdonald's diagnostic criteria were included in the study. The patients were divided into groups according to lesion regions in the central nervous system (CNS). 9 subjects with only cerebral lesion (G1), 6 subjects with additional infratentorial lesions to the cerebral lesions (G2), 11 subjects (G3) with additional spinal lesions to the cerebral lesions were included in the study. In addition, 10 healthy volunteers who resemble patients in terms of age and sex were created control group (G4). Participants' tibialis anterior (TA) and triceps surae (TS) muscles were stretched by toe-up or teo-down sudden movements of posturography. Reflex muscle responses were recorded by Electromyography. Results: When M1 responses of groups were evaluated, M1 response was obtained in TS and not in TA. A statistically significant difference was found between G3 and G4 When“Root Mean Square”(RMS) values of TS responses M1 were examined.