Farklı glokom tiplerinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin progresyon tahmininde subjektif ve objektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of structural and functional changes in different glaucoma types with subjective and objective tests in predicting progression
  1. Tez No: 515283
  2. Yazar: FURKAN ŞENYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN MUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Glokomda progresyon; görme alanı kaybındaki süreğen artışa bağlı olarak ilerleyici görme fonksiyonu azalması, bunun yanında yapısal olarak optik sinir başı glokomatöz değişiklikleri ve retina sinir lifi tabakasında ilerleyici kayıp olarak tanımlanabilir. Biz bu çalışmada glokom olgularında ilk başvuru anındaki yapısal değişiklikleri progresyon tahmini açısından değerlendirmek istedik. Çalışmada 2005-2013 yılları arasında glokom tanısı almış olguların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Almış oldukları tanılardan primer ve sekonder glokom grupları oluşturuldu. Hodapp-Parrish-Anderson (HPA) sınıflamasına göre erken evre glokom olguları çalışmaya dahil edildi. Guided Progression Analysis (GPA) programı ile primer ve sekonder glokom olguları içerisinde progresyon gösteren grup ve göstermeyen grup şeklinde iki grup oluşturuldu. Gruplar içerisinde ilk vizitteki Optik Kohorens Tomografi (OKT) ve konfokal tarayıcı lazer oftalmoskopi (Hidelberg Retina Tomografi, HRT) sonuçları progresyon tahmini açısından incelendi. Çalışmaya primer glokom tanısı olan 307 hastanın 523 gözü ile sekonder glokom tanısı olan 177 hastanın 297 gözü olmak üzere toplamda 484 hastanın 820 gözü dahil edilmiştir. Beş yıllık takipte Primer glokom grubunda 437 (%83.6) olgu nonprogresif grubu, 86 (%16.4) olgu progresif grubu; sekonder glokom grubunda ise 243 (%81.8) olgu nonprogresif grubu, 54 (%18.2) olgu ise progresif grubu oluşturmuştur. Retina sinir lifi kalınlığı (RSLK) değerlendirildiğinde primer glokom olgularında progresyon tahmini yapma açısından progresif ve nonprogresif grupta istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Progression in glaucoma; decreased progressive visual function due to persistent loss of visual field loss, as well as structurally optic nevre head glaucomatous changes and progressive loss of retinal nevre fiber layer. In this study, we wanted to evaluate the structural changes in glaucoma cases at the time of firs application in the prediction of progression. The files of cases of glaucoma diagnosed between 2005 and 2013 were studied retrospectively. Primary and secondary glaucoma groups were formed from the diagnoses they had received. Early grade glaucoma cases were included in the study according to the Hodapp-Parrish-Anderson (HPA) classification. With the Guided Progression Analysis (GPA) program, two groups of progressive and non-progressive groups in primary and secondary glaucoma cases were formed. Optic Cohorence Tomography (OCT) and confocal scanner laser opthalmoscopy (Heidelberg Retina Tomography, HRT) results at the first visit in groups were evaluated in terms of predicting progression. 820 eyes of 484 patients in total, including 523 eyes of 307 patients with primary glaucoma and 297 eyes of 177 patients with secondary glaucoma, were included in the study. In the 5-year follow-up, 437 (83.6%) cases nonprogressive group and 86 (16.4%) cases progressive group in primer glaucoma group; 243 (81.8%) cases were in the nonprogressive group and 54 (18.2%) cases were in the progressive group in the secondary glaucoma group. When the retinal nerve fiber layer (RNFL) was assessed, there was no statistically significant difference between progressive and nonprogressive groups in terms of progression prediction in primary glaucoma cases (p>0.05).