Global health diplomacy
Küresel sağlık diplomasisi
- Tez No: 515347
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, küresel sağlık diplomasisinin özelliklerini ve şekillerini incelemektedir. Bu tez, sağlık diplomasisinin farklı uygulamalarının yapıldığı çeşitli örnekleri araştırmaktadır. Bu bağlamda, ABD, İsviçre, Brezilya ve Türkiye örnekleri incelenmiştir. Sağlığın ülkelerin çıkarlarının örtüştüğü teknik bir alan olduğunu savunan birçok bilim adamının görüşlerinin aksine, bu tez, devletlerin sağlık politikalarına yönelik farklı çıkarlarının olduğunu ve duruma göre ulusal ve uluslararası düzeyde, bazen müşterek, bazen ise çelişkili bir sağlık diplomasisi izlediklerini savunmaktadır. Bu tez, devletlerin küresel sağlık problemlerine çözüm bulma adına işbirliği yaptıkları ya da çatıştıkları durumda ulusal ve güvenlik çıkarlarını gözetmek adına sağlığı bir dış politika aracı olarak kullanma eğilimlerinin arttığını açıklamaktadır. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmıdır. İkinci bölüm DSÖ ve küresel sağlık diplomasisini incelemektedir. Üçüncü bölüm ABD örneği bağlamında küresel sağlık diplomasisini ele almıştır. Dördüncü bölümde İsviçre ve küresel sağlık diplomasisi analiz edilmiştir. Beşinci bölüm Brezilya örneği kapsamında küresel sağlık diplomasisini araştırmıştır. Altıncı bölüm Türkiye ve küresel sağlık diplomasisini incelemektedir. Yedinci bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
Contrary to the views of some scholars, who argue that global health has been argued to constitute a technical issue area, where interests of all countries converge. However, this thesis argues that states pursue sometimes cooperative sometimes conflictual health diplomacies at the national and global levels, since they have their own diverse self-interests regarding their health policies. In order to argue this, the thesis seeks to examine the characteristics and forms of global health diplomacy. The thesis explores various cases in which health diplomacy is practiced differently. In this respect, the cases of the United States of America, Switzerland, Brazil and Turkey have been analyzed. The thesis demonstrates that states increasingly tend to use health as a foreign policy tool in order to promote their national and security interests when they cooperate or have conflicts over finding solutions to global health problems. This thesis has seven main chapters. The first chapter is the introduction. In each of the following chapters, the cases of WHO and countries such as US, Switzerland, Brazil and Turkey are discussed with their global heal policy, respectively. The seventh chapter is the conclusion.