Prematür doğum yapmış anneler ile miadında doğum yapmış annelerin depresyon, kaygı ve doğum deneyim düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of depression, anxiety and birth experience levels of mothers who have made timely birth with mothers who have made prematurely birth
  1. Tez No: 515361
  2. Yazar: RABİA YÜZGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma; prematür doğum yapmış anneler ile miadında doğum yapmış annelerin depresyon, kaygı ve doğum deneyim düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Ölçekler, araştırmanın kriterleri içerisinde yer alan 54 prematüre bebek sahibi annesi ile 48 zamanında doğmuş bebek sahibi anne tarafından doldurulmuştur. Veri toplamada, ortak bir amaç için bir araya gelen annelerin oluşturduğu bir sosyal medya ağı kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak da katılımcılara Araştırma için Geliştirilen Anne-Bebek Bilgi Formu (Prematür Doğum), Araştırma İçin Geliştirilen Anne-Bebek Bilgi Formu (Miadında Doğum), Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ), Durumluluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) ve Wijma Doğum Beklentisi / Deneyimi Ölçeği B Versiyonu (W-DEQ B) verilmiştir. Veriler SPSS 22 paket programı ile değerlendirildi. Araştırma grubunu oluşturan prematür doğum yapmış anneler ve miadında doğum yapmış anneler incelendiğinde depresyon ve doğum deneyim düzeylerinde anlamlı farklılık gözlemlenirken (p < 0,05), durumluluk kaygı ve süreklilik kaygı da anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir (p >0,05). Aynı zamanda annelerin doğumdan sonra 0-6 ay ve 7-12 aya göre depresyon, kaygı ve doğum deneyim düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmayacağı konusunda yaptığımız çalışmada anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
This research aims to compare the levels of depression, anxiety and birth experience of prematurely delivered mothers and timely delivered mothers. The scales were filled by 54 premature infant mothers and 48 infant mothers within the criteria of the study. In the data aggregation, a social media network is used that is formed by the mothers who come together for a common purpose. In addition to the data collection tools, the Mother-Infant Information Form (Premature Birth) developed for research, the Mother-Baby Information Form developed for research (Birth), Edinburgh Postpartum Depression Scale (EDSS), State and Trait Anxiety Scale Wijma Birth Expectancy / Experience Scale B Version (W-DEQ B). The data were evaluated using the SPSS 22 package program. A significant difference was found in the level of depression and birth experience when the premature-born mothers and the timely-born mothers of the study group were examined (p 0.05). At the same time, we reached the conclusion that there was no significant difference in the study of whether mothers' levels of depression, anxiety and birth experience differed between 0-6 months and 7-12 months after birth.