Erken doğum yapmış annelerde bağlanma stillerini etkileyen değişkenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of variables affecting attachment styles in mothers WHO gave birth prematurely
- Tez No: 759689
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma, erken doğum yapmış annelerin bağlanma stillerini değerlendirilmesi ve bu durumu etkileyebileceği düşünülen kaygı, ebeveyn stresi ve bazı demografik değişkenler arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla tanımlayıcı bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın veri toplama aşaması, İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine bağlı Kadın Doğum Servis birimine başvurusunda erken doğum yapmış anneler ile yürütülmüştür. Veriler Aralık 2021 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın evreni; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran erken doğum yapmış anneler oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi; İzmir Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Servis birimine başvuran, hastanede tedavi gören 18 yaşından büyük, araştırmaya katılmayı kabul eden, iletişim kurmada problem yaşamayan (dil sorunu, konuşma ve işitme problemi vb.) anneler oluşturmuştur (N: 200). Bulgular: Erken doğum yapmış annelerin orta düzey anksiyeteleri, yüksek düzeye yakın ebeveynlik stresi ve düşük düzey maternal bağlanması olduğu belirlenmiştir. Bu annelerde maternal bağlanmanın ebeveynlik stresi ve anksiyete düzeyinden etkilendiği belirlenmiş, katılımcıların Maternal Bağlanma Ölçeği Puanları ile Beck Anksiyete Ölçeği puanları arasında negatif yönlü orta düzey ilişki, Maternal Bağlanma Ölçeği puanları ve Ebeveyn Stres Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü orta düzey ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Sonuç olarak; erken yapmış annelerde ebeveynlik streslerinin ve anksiyetelerinin yüksek, maternal bağlanmalarının düşük olduğu saptanmıştır. Prematüre bebeğe sahip annelerin yaşadığı stres nedeniyle ebeveyn destek programlarına yönelik çalışmalar yapılması, bebek bakımı konusunda eğitilmesi ve karşılaşıldığı zorluklara yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi ve uygulanması, annenin kaygısını azaltabilecek ve annenin bebeği ile daha yakın ilişkiye girmesinde etkili olabilecektir. İlerleyen dönemlerde normal doğum yapmış annelerle karşılaştırma ve babaların da örnekleme dahil ettiği çalışmaların yapılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Prematüre; toplum ruh sağlığı hemşireliği; maternal bağlanma; annelik
Özet (Çeviri)
Aim: This is a descriptive study to evaluate the attachment styles of mothers who gave birth prematurely and to examine the relationship between anxiety, parental stress and some demographic variables that are thought to affect this situation. Materials and Methods: The data collection phase of the study was carried out with mothers who gave birth prematurely when they applied to the Obstetrics and Gynecology Service of Izmir Ege University Medical Faculty Hospital. Data were collected between December 2021 and May 2022. The universe of the research; Premature birth mothers who applied to Ege University Medical Faculty Hospital. The sample of the research; It consisted of mothers who applied to the Gynecology Department of Izmir Ege University Medical Faculty Hospital, were treated at the hospital, were older than 18 years old, agreed to participate in the study, and had no problems in communicating (language problems, speech and hearing problems, etc.) (N: 200). Results: It was determined that mothers who gave birth prematurely had moderate anxiety, high level of parenting stress and low level of maternal attachment. It was determined that maternal attachment was affected by parenting stress and anxiety level in these mothers, and a moderately negative correlation was found between the participants' Maternal Attachment Scale Scores and Beck Anxiety Scale scores, and a positive moderate relationship between Maternal Attachment Scale scores and Parental Stress Scale scores. Conclusion: As a result; It was determined that the stress and anxiety of parenting were high and maternal attachment was low in mothers who had preterm mothers. Conducting studies on parent support programs due to the stress experienced by mothers with premature babies, educating them on baby care, and developing and implementing training programs for the difficulties they encounter may reduce the mother's anxiety and be effective in the mother's closer relationship with her baby. In the future, it is recommended to conduct comparative studies with mothers who gave birth normally and to include their fathers in the sample. Keywords; Premature; community mental health nursing; maternal attachment; motherhood