İş sağlığı ve güvenliği görsel bildirişim araçları
Occupational health and safety visual notification tools
  1. Tez No: 515360
  2. Yazar: SEDAT KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji ve ulaşım imkanları sayesinde insanların iletişim kurması ve seyahat etmesi eski zamanlara göre çok daha kısa sürelerde gerçekleşmektedir. Buda bazı problemleri beraberinde getirmiştir. Bu problemler, insanların mağara duvarlarına çizdiği dönemdeki gibi giderilmeye çalışılmaktadır. Elbette ki geçmişten günümüze gelişen, görselliği netleşen ve anlaşılır olan şekiller, semboller, piktogramlar vb. bir sistem altında geliştirilmiş ve geliştirilmektedir. Günümüzde iletişim ve seyahat hızlarındaki artış, çalışma mekanının da sınırlarını kaldırmıştır. İnsana verilen değer nedeniyle çalışma alanında işçilerin sağlığı ve güvenliği de önem kazanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan iyileştirme çalışmaları; işçilerin çalışma saatleri, iş yapma şekilleri ve düzenleri sistemli bir hale getirilmiştir. Bu düzenlemelerden bir tanesi de işçilerin çalışma mekanında başına gelebilecek olumsuzlukları önleme ya da en aza indirme isteğidir. Bu araştırmada, insanların çalışma alanında meydana gelebilecek kazalardan kaynaklanan ölüm, sakatlanma ve yaralanma gibi olumsuzluklardan korunmaları için geliştirilen“İş Sağlığı ve Güvenliği işaretlerinin”algılanmasında ve anlamlandırılmasında yaşanabilecek problemleri, göstergelerin temsil ettiği anlamı ne kadar karşıladığı, görüldüğünde ne kadar algılandığı, vb. ile ilgili göstergebilim yöntemi ile çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to rapidly developing technology and transportation facilities, people are able to communicate and travel in a much shorter time than in the old times. This has brought along some problems. This problem is trying to get rid of people like cave walls. Of course, shapes, symbols, pictograms, etc. that are evolving from day to day and whose visuals are clear and understandable. Developed and developed under a system. Today, the increase in communication and travel speeds has also removed the limits of the workplace. Due to the value of humanity, the health and safety of workers in the field of work have gained importance. Improvement studies in the field of occupational health and safety; the working hours of the workers, the way they do business and their layouts have been systematized. One of these arrangements is to prevent or minimize the shortcomings that workers may experience in the workplace. In this research, the problems that can be experienced in the perception and interpretation of“Occupational Health and Safety Signs”developed for protecting people from accidents such as death, disability and injury arising from the accidents that may occur in the field of work, the extent to which the meaning represented by the representatives, and tried to be solved by the related indicator methodology.