Çocuklar için kişilik envanteri: Türk çocukları için uyarlama ve standardizasyon çalışması
Personality inventory for children: Adaptation and standardization for Turkish children
- Tez No: 51538
- Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN SAMURÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
94 ÖZET Çocuk ve gençlerin kişilik özelliklerini de MMPI benzeri bir ölçekle değerlendirme fikri ilk kez 1956 yılında, ifade edilmiştir. Patterson'un çocuk davranışlarını gözleyerek geliştirdiği, çocuk kişiliğine ilişkin düşünceleri bu konuda araştırmaların başlamasına yol açmıştır. Uzun araştırmalar sonuda Çocuklar İçin Kişilik Ölçeği'nin ilk şekli, 1977 yılında çocuk kişiliğini çok yönlü olarak ölçmek amacıyla yayınlanmıştır (Lachar, Sharp, 1979). 1981 ve 1990 yıllarında iki kez gözden geçirilerek, bu günkü şeklini almıştır. Kısa formu“doğru-yanlış”şeklinde yanıtlanabilen 280 sorudan oluşmaktadır. 20 alt ölçeği ile geniş kapsamlı ve standart bir değerlendirme aracı olarak, çocuk ruh sağlğı kurumlarında, rehberlik ve danışma servislerinde, okullarda ve çocuklara yönelik araştırma merkezlerinde kuUamlmaktadır. Bu çalışma ile Çocuklar îçin Kişilik Ölçeği'nin Türk çocuklarına ilişkin uyarlaması yapılmak istenmiştir. Ayrıca, 6 ile 16 yaş arasındaki çocukların davranış, duygu ve sosyal yeterlik özellilerinin ana babaların büdirmelerine ilişkin olarak saptanması düşünülmüştür. Bu amaçla Çocuklar İçin Kişilik Ölçeği soru kitapçıkları, 6 yaş ile 16 yaşlar arasındaki toplam 2543 çocuk ve gencin (1300 erkek ve 1243 kız) öğretmenleri aracılığıyla ana babalarına gönderilmiştir. Sonuçlar, yaş ve cinsiyete göre her alt ölçek için ayrı ayrı karşılaştrnlrmştır.95 Çocuklar İçin Kişilik ölçeği'nin güvenirliği, test tekrar test ve içtutarlık yöntemleri ile sınanmışür. ölçeğin, alt ölçek puanlarına faktör analizi uygulanarak yapı geçerliğine bakılmıştır. Ölçeğin alt ölçeklerinden alınan ham puanlar üzerinden T puanı çevirimleri, her yaş grubu ve her iki cinsiyet için ayrı ayrı yapılmıştır. Amerikan örneklemi ile yapılan güvenirlik ve geçerlik çalışmalarında yüksek güvenirlik ve geçerlik sayılan elde edilen ölçeğin, benzer yöntemlerle bu çalışmada da güvenilir ve geçerli bir ölçek olduğu saptanmıştır. Bu bulgulara göre, ölçeğin çocuk ve gençlerin duygu, düşünce ve davranış özelliklerini geçerli ve güvenilir olarak saptayan bir değerlendirme aracı olduğu, bu nedenle de, araştırma ve klinik değerlendirme amacıyla kullanılabileceği belMenmiştir. Bu çalışmada, çocuklarda ruh sağlığının önemi ve çocuğa yönelik değerlendirme araçlarının gerekliliği vurgulanırken, geçmişten bugüne değin çocuğa yönelik yapılmış çalışma ve ulaşılan gelişmeler de özetlenmiştir. Çocuklar İçin Kişilik Ölçeği ve çocuklarla yapılmış değerlendirme çalışmaları bulguları bu çalışmanın bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY The idea of the developing a personality inventory for children on the same line as MMPI has originated in 1956 based on Patterson's views about behavioral observations of children. After a number of investigations, The original Personality Inventory for Children published for multi dimensional assessment of the personalities of children. The Personality Inventory for Children was revised twice in 1981 and 1990. The short form of the Personality Inventory for Children has 280 items including 20 scales and functioning as a standart assessment tool. The aime of the study was to adapt and find the psychometric properties of Personality Inventory for Children on a sample of Turkish children. The total sample included 2543 children; of which 1300 were boys and 1243 were girls. The age range was 6-16 years old. The reliability study of the inventory were performed with the usage of the test retest and internal consistency methods. The validity of the inventory was examined with the technique of factor analysis for construct validation. The overall results of the study showed that the Personality Inventory for Children was reliable and valid for assessing children.97 The Personality Inventory For Children was a promising psychological instrument for the assessment of children in child psychiatry, guidance, school settings and pediatric, juvenile justice populations. It can be also applied in screening, prediction and program evaluation paradigms.