Modern bütçeleme teknikleri: Vatandaş bütçesi ve Türkiye üzerine bir değerlendirme
Modern budgeting techniques: Citizen's budget and an assesment on Turkey
- Tez No: 515417
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya genelinde 1980'ler itibarıyla ekonomik ve mali bakış ile öğretilerde görülmeye başlanan değişiklik kamu yönetim sistemini yakından ilgilendirmiştir. 1990'lı yıllar ile birlikte beklenmeyen ekonomik ve finansal krizler mali sisteme yeni kavram ve terimlerin yerleşmesine ve bu kapsamda kamu yönetiminde kırılganlık ve riski en aza indirmek yönünde pek çok ülkede ciddi bir çabaya sebep olmuştur. Bu kapsamda kamu mali yönetim anlayışı; mali saydamlık, hesap verebilirlik, şeffaflık ve katılımcılık şeklinde sıralanabilecek kavram ve de tanımlar çerçevesinde yeniden şekillenmiştir. Devlet olgusunun temel varlık nedeni vatandaşa yaşam alanı yaratarak hizmet üretmek ve sunmaktır. Hizmet sunumu bir kaynak gerekliliği ihtiyacını doğurmakta olup, doğası gereği kıt olan kamu kaynağının en etkin ve adil kullanımı ile dağılımı, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Bu noktada bütçe belgeleri kaynak dağılımı yoluyla mali saydamlığı sağlayabilmenin bir aracı olup, söz konusu belgelerin hesap verebilirlik temelinde hazırlanıp uygulanması kamu mali yönetiminin odak noktasını oluşturmuştur. Bu çalışmada öncelikle Bütçe kavramına temel teşkil eden Bütçe Hakkı ve Demokrasi tanımlarından yola çıkılarak literatür çerçevesinde mevcut bütçe sistemlerine değinilmiş ardından özellikle 1990'lar ile birlikte uygulaması hız kazanan Modern Bütçeleme tekniklerine odaklanılmıştır. Bu noktada detaylı, karmaşık ve teknik bir belge olan bütçe belgesinin toplumun bütçe okur-yazarlığı olmayan tüm kesimleritarafından anlaşılabilir olmasını sağlayan Vatandaş Bütçesi yaklaşımına teorik ve pratik bakış açısı çerçevesinde değinilerek ülkemiz açısından örnek bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
All around the world since the 1980s the change that began to appear in the economic and financial perspectives and doctrines, has been related the public administration system closely.Unexpected economic and financial crises with the 1990s led to settle new concepts and terms in the financial system and, this situation caused a serious effort in many countries to minimise fragility and risk. In this context, public financial management approach; has been reshaped within the framework of definitions such as financial transparency, accountability, clearness and participation. The main existence reason of the state concept is creating and presenting services by creating the living space for citizens.Service delivery leads to the need for a resource requirement, and the most efficient and fair use and distribution of the scarce public resource is an issue that needs to be carefully addressed. At this point, budget documents are a means of providing financial transparency through resource allocation, and the preparation and implementation of such documents on the basis of accountability has been the focus of public financial management. In this study, firstly the budgeting systems available in the literature is touched by starting from the definitions of Budget right and Democracy which form the basis of the budget concept, and then Modern Budgeting techniques, which gained momentum especially in 1990s, is focused on. At this point, the Citizen Budget approach, which provide to be understood budgetary document, which is a detailed, complex and technical document, by budget illiteracy groups of community is touched on the framework of the theoretical and practical approach and a sample work has been done in terms of our country.