The reflections of emerson's self-reliance in three of OscarWilde's comedies
Emerson'ın self-reliance kayramının Oscar Wwilde'in Üç Komedi oyununundaki yansımaları
- Tez No: 515448
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ralph Waldo Emerson, kendi kendine acı çeken bireyin büyüklüğünü öne süren birkaç makale yazan ünlü bir bireyselcidir. Bu tezde Oscar Wilde'ın komedi oyunlarından üçü, Bayan Windermere'in Fan'ı (1892), Önemsiz Bir Kadın (1893) ve Ernest Olmanın Önemi (1895), Emerson'un kendine özgü güven kavramı bireyselcilik ışığında analiz edilmiştir. Wilde, bu oyunlarda çeşitli karakterlerde bir dereceye kadar kendine güven ve bağımsızlık tasvir eder. Özgüven Emerson'un bireysellik tanımının özü olduğu için, Wilde'in üç komedi oyununun Emerson'un bireyciliği ile uyumlu olduğu söylenebilir. Seçilen üç oyunda Emerson'un özgüven kavramının yansımaları vardır ve Emerson'un bireysellik ve kendine güven kavramının bileşenleri bireysel düzeyde detaylandırılır. Kendi kendini gerçekleştirme, Wilde'nin oyunlarındaki bireylerin önceliğidir, aynı zamanda, bireyciliğin kendi teorisiyle uyumlu kalır.
Özet (Çeviri)
Ralph Waldo Emerson was a prominent individualist who wrote several essays asserting the greatness of a self-suffusing individual. This thesis analyses three of Oscar Wilde's comedy plays, namely Lady Windermere's Fan (1892), A Woman of No Importance (1893) and The Importance of Being Ernest (1895), in the light of Emerson's concept of self-reliance which is tied to his concept of Individualism. Wilde portrays some degree of self-reliance and independence in various characters within these plays. Since selfreliance is at the core of Emerson's definition of individualism, Wilde's three comedy plays can be said to be harmonious with Emerson's individualism. There are reflections of Emerson's concept of self-reliance in the three selected plays, and components of Emerson's notion of individualism and self-reliance are elaborated on at an individual level. Self-actualization is the priority of individuals in Wilde's plays which, at the same time, remains compatible with his own theory of individualism.