Varlık fonları ve Türkiye Varlık Fonu
Sovereign wealth funds and Turkiye Wealth Fund
- Tez No: 515480
- Danışmanlar: PROF. DR. TURKAY BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Varlık fonları petrol zengini ülkelerin fazla rezervlerini değerlendirmek için kurdukları fonlar olarak ortaya çıkmıştır. Asya krizinin etkisiyle Doğu Asya ülkeleri de ihracat gelir fazlalarını korumak için bu fonları kurmaya başlamıştır. Böylece varlık fonları tüm dünyada hızla yayılmıştır. 1990 yılında değeri 500 milyar dolar olan varlık fonlarının günümüzdeki değeri 15 kat artarak 7,6 trilyon dolara yükselmiştir. Çalışmamızda finansal sisteme önemli etkileri bulunan varlık fonlarının hem kavramsal hem de uygulama açısından detaylı bir incelemesi yapılmıştır. Bu kapsamda, dünyanın başarılı varlık fonu uygulamalarından seçilen altı örnek incelenmiştir. 2016 yılında kurulan Türkiye Varlık Fonu, seçilen bu 6 uygulama örneği ile karşılaştırılmış ve söz konusu fonun Türkiye ekonomisine olası etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye Varlık Fonu'nun dünyadaki uygulama örneklerinden farklılıkları ile Türkiye ekonomisine olası etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereign Wealth Funds (SWF) came to exist as funds established by oil-rich countries to utilize their excess reserves. The East Asian countries, with the impact of the Asian Crisis, began to form these funds to protect their export surpluses revenue. In this way, SWF spread rapidly throughout the world. The current value of sovereign wealth funds, which was worth $ 500 billion in 1990, increased 15 times to 7,6 trillion dollars. In our study, Sovereign Wealth Funds, which have significant effects on financial system, have been examined in detail both in conceptual and practical aspects. In this context, six examples selected from successful sovereign wealth funds applications in the world were examined. Turkiye Wealth Fund, which was founded in 2016, was compared with selected six examples and the possible impacts of the fund on Turkish economy were analyzed. As a conclusion, the differences of Turkiye Wealth Fund from the examples of the world-wide applications and the possible impacts on the Turkish economy were taken into consideration.