Farklı nikel-titanyum (NiTi) döner eğe sistemleri ile kök kanal preparasyonunun postoperatif ağrıya etkisinin incelenmesi
Assessment of influence of root canal preparation with different nickel-titanium (NiTi) rotary instruments on postoperative pain
  1. Tez No: 515534
  2. Yazar: ABDÜSSAMED KALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN SARIYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kök kanal tedavisinde kullanılan farklı Nikel-Titanyum (Ni-Ti) döner eğe sistemleri ile kök kanal genişletmesi sonrası oluşan postoperatif ağrının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda; ProTaper Universal (PTU), ProTaper Next (PTN), OneShape (OS), WaveOne (WO), Reciproc (R) ve WaveOne Gold (WOG) Ni-Ti döner eğe sistemleri kullanıldı. Mandibular premolar dişlerinde kök kanal tedavisi endikasyonu bulunan 18 yaş üstü 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar her bir grupta 20 hasta olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Bütün sistemler üretici talimatlarına göre kullanıldı ve bütün tedaviler tek operatör tarafından tek seansta gerçekleştirildi. Postoperatif ağrı, tedaviyi takiben 6., 12., 18., 24., 48., 72. saat ve 1. ve 2. hafta Visual Analog Scale (VAS) kullanılarak değerlendirildi. İstatiksel analiz, One-Way Anova ve Post Hoc Tukey testleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the postoperative pain after root canal preparation with different Nickel-Titanium (Ni-Ti) rotary instruments. Material and Method: In this study, ProTaper Universal (PTU), ProTaper Next (PTN), OneShape (OS), WaveOne (WO), Reciproc (R) and WaveOne Gold Ni-Ti rotary file systems were used. 120 patients over 18 years of age with root canal treatment indication in mandibular premolar teeth were included in the study. Patients were divided into 6 groups with 20 patients in each group. All systems were used according to the manufacturer's instructions and all treatments were performed in one session by one operator. Postoperative pain was assessed using Visual Analog Scale (VAS) at 6th, 12th, 18th, 24th, 48th, 72nd hour and 1st and 2nd week following treatment. Statistical analysis was performed using One-Way Anova and Post Hoc Tukey tests.