Hızlı üst çene genişletmesi veya hızlı üst çene genişletmesi+yüz maskesi ile tedavi edilen hastaların kraniofasial morfolojilerinde, maksiller sinüs, frontal sinüs ve hava yolu boyutlarında oluşan değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of changes in craniofacial morphology and maxillary sinus, frontal sinus and airway dimensions of patients treated with rapid maxillary expansion or rapid maxillary expansion+face mask
  1. Tez No: 515536
  2. Yazar: HASENE BETÜL UZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASİN ATAKAN BENKLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Ortopedik aygıtlar sadece uygulandıkları bölgeyi değil, kraniofasiyal yapıları birbirine bağlayan sütürler nedeniyle komşu anatomik yapıları da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; hızlı üst çene genişletmesi veya hızlı üst çene genişletmesi+yüzmaskesi ile tedavi edilen hastaların kraniofasial morfolojilerinde, maksiller sinüs, frontal sinüs ve hava yolu boyutlarında oluşan değişikliklerin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 60 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmada; hızlı üst çene genişletmesi grubu (10 kız, 10 erkek), hızlı üst çene genişletmesi+yüz maskesi grubu (10 kız, 10 erkek) ve kontrol grubu (10 kız, 10 erkek) olmak üzere 3 grup bulunmaktadır. Tedavi başlangıcında ve sonunda alınan 120 adet lateral sefalometrik radyografi çalışmaya dahil edilmiştir. Tedaviler sonrası meydana gelen değişiklikler açı, alan, boyut ve oran ölçümleri ile değerlendirilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Verilerin gruplar arası (yüz maskesi, hızlı üst çene genişletmesi, kontrol) farklılıklarının değerlendirilmesinde“Tekrarlanan Ölçümlü Varyans Analizi”yönteminden faydalanılmıştır. Bulgular: Maksiller sinüs alanı ölçümünde tedavi sonrası meydana gelen değişim incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da hızlı üst çene genişletmesi+yüz maskesi ve hızlı üst çene genişletmesi gruplarının meydana getirdiği artış, kontrol grubundan fazladır (p>0,05). Frontal sinüse ait ölçümlerde hızlı üst çene genişletmesi+yüz maskesi ve hızlı üst çene genişletmesi gruplarının meydana getirdiği artış, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da kontrol grubundan fazladır (p>0,05). Maksiller sinüs derinliği, maksiller sinüs alanı ve maksiller sinüs üst alanı ölçümü ile frontal sinüse ait tüm ölçümler, erkeklerde kızlardan daha büyük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Orthopedic devices affect adjacent anatomical structures due to sutures that connect craniofacial structures, not just the region where they are applied. The aim of this study was to evaluate the changes in craniofacial morphology, maxillary sinus, frontal sinüs and airway dimensions of patients treated with rapid maxillary expansion or rapid maksillary expansion+face mask. Material and Method: Study was performed on 60 patients. There are 3 groups in this study; rapid maxillary expansion group (10 males, 10 females), rapid maxillary expansion+face mask group (10 males, 10 females) and control group (10 males, 10 females). One hundred and twenty lateral cephalometric radiographs were included in the study which taken at the beginning and at the end of the treatment. Treatment changes were determined by means of angle, area, size and ratio measurements. The data were analyzed statistically. The“Repeated Measured Variance Analysis”method was used in evaluating the differences among the groups of the data. Results: In the measurements of the maxillary sinus area, the increase in the rapid maxillary expansion and rapid maksillary expansion+face mask groups was higher than the control group, although not statistically significant. In the measurements of the frontal sinus, the increase in the rapid maxillary expansion and rapid maksillary expansion+face mask groups was higher than the control group, although not statistically significant. The measurements of maxillary sinus depth, maxillary sinus area, maxillary sinus upper area and all the measurements of the frontal sinus were higher in males than females. The increase in the nasopharyngeal area after treatment was higher in the rapid maksillary expansion+face mask group than rapid maksillary expansion group and control group. Rapid maxillary expansion+face mask group is the group that gives the most increase in ANB measurement. Rapid maxillary expansion and rapid maksillary expansion+face mask groups have increased the vertical size of the face. Rapid maksillary expansion+face mask treatment increased the upper lip E line distance more than the other groups. Conclusion: Rapid maxillary expansion and rapid maxillary expansion+face mask treatments causes changes in maxillary sinus area, frontal sinus size, airway dimensions and cranial measurements.