Konsantre büyüme faktörü uygulanmış titanyum yüzeylerinde osteoblast cevabı
Osteoblast response on titanium surfaces treated with concentrated growth factor
  1. Tez No: 515539
  2. Yazar: İSMAİL ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEREN GÖKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Büyüme faktörleri doku iyileşmesinin farklı evrelerinde salgılanan, implantı çevreleyen dokunun rejenerasyon kapasitesini arttırıp yeni kemik oluşumunu indükleyebilen maddelerdir. Konsantre büyüme faktörü (KBF) venöz kanın santrifüjüyle elde edilen ve yoğun ve zengin büyüme faktörleri içeren trombosit konsantreleridir. Bu çalışmanın amacı titanyum (Ti) disk yüzeylerinin KBF ile muamele edilmesinin osteoblast hücrelerinin proliferasyon ve diferansiyasyonları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 5 mm çapında ve 1mm kalınlığında Ti diskler kullanıldı. Kontrol grubu olarak KBF uygulanmamış titanyum yüzeyler kullanılırken, test grubundaki disk yüzeyleri KBF serumu ile muamele edildi. KBF serumunun osteoblast hücreleri üzerindeki etkisini kontrol ve test grupları arasında karşılaştırmak amacıyla; 1. ve 3.günlerde osteoblast hücre sayısı, morfolojisi, proliferasyonu ve osteokalsin (OCN) seviyeleri incelendi. Üçüncü, 7. ve 14. günlerde ise alkalen fosfataz (ALP) aktivitesi değerlendirildi. Hücre sayısı hemositometre ile saptandı. Hücre proliferasyon oranları immunohistokimyasal teknik ile değerlendirildi ve hücre morfolojileri taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Bulgular: Birinci ve üçüncü günlerde MTT testi yardımıyla hücre proliferasyonları değerlendirildiğinde; her iki değerlendirme periyodunda da test grubunda hücrelerin proliferasyon yüzdeleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak yüksek bulundu (p0.05). Ancak kontrol grubunda 3.günde OCN aktivitesinde 1.
Özet (Çeviri)
Aim: Growth factors are released at different stages of tissue healing and trigger tissue repair and regeneration. They induce new bone formation around osseointegrated implants by increasing regeneration capacity. CGF, is produced by the centrifugal venous blood which contains intense and rich growth factors. The aim of this study is to assess the effect of CGF that is applied on titanium discs on cell proliferation and differentiation. Materials and Methods: In our study, titanium discs was used. Disc surfaces in the test group were treated with CGF serum. Titanium surface without CGF was used as a control group. The effects of CGF serum on number of osteoblast cells, morphology, proliferation, alkaline phosphatase and osteocalcin levels were examined. Cells on titanium discs were cultured for 1, 3, 7 and 14 days. Cell number was determined by hemocytometer. The rates of cell proliferation were investigated by immunohistochemical techniques and cell morphology was examined by using scanning electron microscopy. Results: MTT assay indicated that the absorbance in the test group significantly increased than that in the control group during 3-day culture period (P < 0.05). ALP activity: the absorbance of the test group was significantly higher than that of the control group at days 3, 7, and 14 (P < 0.05). CGF showed positive effect on osteocalcin activity at day 1, but significant difference was not seen at day 3. Conclusion: Our results suggest that CGF can efficiently stimulate the proliferation, differentiation and extension of Saos-2 cells.