Menopozun altkültürlerde rol ve statüye etkisi
Effect of menopause to role and status on subculture
- Tez No: 51556
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sosyoloji, Anthropology, Obstetrics and Gynecology, Sociology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kadın yaşamının önemli bir dönemecini oluşturan menopozu ve menopozu takip eden süreci kültür ana ekseninde incelemek ve menopoz kültür ilişkisinden yola çıkarak bu olgunun kadının rol ve statüsüne etkisine ilişkin bulgulara ulaşmaktır. üretkenliğin sonlanması anlamına gelen menopoz, kültürel açıdan son yıllarda sorgulanmaya başlanmıştır. Bununda nedeni ortalama yasam süresinin son yüzyılda belirgin bir şekilde uzaması ve kadının yaşamının üçtebirlik bölümünün menopozla başlayan süreci kapsamasıdır. Tarihteki birkaç örnekten yola çıkarak genelleme yapmak oldukça zordur. Diğer taraftan menopozla ilgili yaklaşımlar büyük ölçüde adet kanı, cinsel yasam vb. tabusal yaklaşımların etkisi altındadır. Ancak menopozun başlı basına bir kültürel olgu olma özelliği de vardır. Menopozun, kadının toplumsal rol ve statüsüne etkisi ise bir çok -faktöre bağlıdır. Menopozla çakışan, yaşlılık, büyükannelik vb,, bu faktörlerin en önemlileridir. Cevizlidere gecekondu bölgesinde yaş ortalaması 57.3 (Sd;5.9) olan 42 kadın üzerinde yaptığımız kalitatif ve açık uçlu kantitatif çalışmada ortalama menopoz yası 47.2 (Sds3.9) dur. Çalışma yapılan alana ait tüm bulgular (örs eğitim, gelir ya da gebelik sayısı vb.) geri kalrnış~-kırsal bölge özellikleri göstermektedir, tienars veya mens' le ilgili tabular değişik şekillerde ve çoklukla dinin etkisi altında devam etmektedir. Kadınların %69'u çocuklarıyla oturmakta olup, 7.88 * i torun sahibidir. Büyük bir kısmı ev isleriyle uğraşır. %43'ü menopozu önceden bilmemektedir. Bildiğini söyleyenlerde ise yalnıs ve eksik bilgi söz konusudur. %20'si menopozu esine söylememiştir. Diğer taraftan ?447.5 kadının kendisini menopozdan sonra karsı cinsin yanında“rahat”hissettiğini söylemesi ve °/A4* ünün cinsel yaşamının sona ermesi ilginçtir. Kadınların %42.8'i ise menopoza bağlı yakınmaların sebebi olarak“yaslanmayı”göstermişlerdir. Bulgular, açık uçlu sorulara verilen uzun yanıtlardan elde edilen ilginç bilgilerlede desteklenmektedir. Tüm bulgular, araştırılan grupta, yaşlılık, büyükannelik gibi durumların ve bi lgisizi 1 iğin, menopozun kadının statüsüne yönelik olası etkisini tümüyle örttüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose o-f this study is to examine menopause which consist an important curve in the li-fe o-f women and the process -following menopause-culture relationship, to reach to -findings as regards to the e-f-fect o-f this event on the rate and status of women. Menopause, which means the termination o-f productivity, began to be interrogated in culturel point of view. The reason o-f this that, the average life-span has extended considerable in that last century and one/third of the life of women coincide with the period that begins with menopause. It is very difficult to make generation starting from the few samples with menopause, are under the e-f-fect of taboo-like approaches considerably such as menses blood, sexual life etc. However menopause by itsel-f, has a characteristic o-f being a cultural event. The effect of menopause on the social role and status women, depends on many -factors. Old-age, being grandmother etc., which coincide with menopause, are the most important ones of these -factors. In the quality and- open-end quantitative studies we carried out on 42 women whose average age was 57.3