Fasiyal sinir dekompresyonunda açılı endoskopların kullanımı: Kadavra çalışması
Use of angled endoscopes in facial nerve decompression: Cadaveric study, suhayb kuria aziz, dissertation
- Tez No: 515565
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ARBAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Mikroskop ile yapılan transmastoid yaklaşımlara yardımcı olarak kullanılan endoskopik yaklaşımların fasiyal sinir dekompresyon cerrahisine katkıları ve intrakraniyal yaklaşımlara alternatif olup olamayacağı araştırıldı. Yöntem: Bu çalışma Mayıs 2017 - Haziran 2018 tarihleri arasında 4 adet taze dondurulmuş kadavra başı üzerinde uygulandı. Mikroskop altında transmastoid yaklaşım ile fasiyal sinir dekompresyonu yapıldı. İnkus ve malleus başı çıkartılarak genikülat ganglion ve labirent segmente ulaşıldı. Mikroskop ile yapılabilecek maksimum dekompresyonundan sonra açılan fasiyal sinir bölümünün ölçümleri alındı. Mikroskopik dekompresyondan sonra açılı endoskoplar kullanıldı. Açılı endoskoplar ile fasiyal sinirin daha proksimal bölümlerine ulaşılmaya çalışıldı. Açılı endoskoplar ile yapılan dekompresyondan sonra açılan fasiyal sinir segmeti ölçüldü. Mikroskop ile yapılan dekompresyon sonrası ölçümler ile endoskop ile yapılan dekompresyon sonrası yapılan ölçümler ayrı ayrı karşılaştırıldı. Dekomprese edilen bölüme orta kafa çukuru yaklaşımından ulaşılarak açılan bölümün proksimali ile petröz ridge arası uzaklık ölçüldü. Ayrıca diseksiyon öncesi çekilen bilgisayarlı tomografi (BT) ölçümleri ile diseksiyon sırasındaki ölçümler değerlendirildi. Bulguları: Mikroskop ile yapılan dekompresyonda açılan labirent segment uzunluğu ortalama 2.33 mm (dağılım 2.0-2.5; SD 0.258) idi. Endoskop ile yapılan dekompresyonda açılan labirent uzunluğu ortalama 3,33 mm (dağılım 3.0-3.5; SD 0.258) idi. Her iki yaklaşım arasında yaklaşık 1.00 mm fark mevcuttu. Diseksiyon öncesi yapılan BT değerlendirmede tegmen timpani ölçümü (0 mm) olan 1 kadavrada labirentin segmente transmastoid olarak ulaşılamadı. Bu kadavra değerlendirme dışı bırakıldı. iv Sonuç: Mikroskop altında yapılan transmastoid fasiyal sinir dekompresyonlarına yardımcı olarak açılı endoskopların kullanılması cerrahi görüşe katkılar sağlamaktadır. Transmastoid yoldan açılı endoskoplar ile petröz ridge kadar fasiyal sinir anatomisi görüldü. Bu bölgelere mikroturlar ulaşamadığı için fasiyal sinirin daha proksimal bölümleri dekomprese edilemedi. Gelecekte uygun mikroturların üretilmesi ile daha proksimal bölümlerin dekompresyonu sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate on the use of endoscopes in microscopic transmastoid approaches for facial nerve decompression surgery and whether or not the use of endoscopic techniques would be an alternative to intracranial approaches. Materials and Method: This study was done on 4 fresh frozen cadaver heads between May 2017 to June 2018. Transmastoid facial nerve decompression was done under the microscope. Incus and head of the malleus were removed to access the geniculate ganglion and the labyrinthine segment. The decompressed facial nerve segment was measured after maximum decompression of the facial nerve under the microscope. Angled endoscopes were then used after microscopic decompression. Proximal segment of the facial nerve was reached using angled endoscopes. The facial nerve decompressed with the help of angled endoscopes was then measured. The measurements taken after decompression under the microscope were compared to the measurement taken after decompression with the help of angled endoscopes. The decompressed area was accessed using middle cranial fossa approach and then the distance of the most proximal area of the decompressed nerve from the petrous apex measured. Computed tomography (CT) was taken before the operations and measurements from these CT images together with those taken during surgery evaluated. Results: The mean distance of the exposed labyrinthine segment after microscopic decompression was 2.3 mm (range 2.0-2.5; SD 0.258). The mean distance of the exposed labyrinthine segment after endoscopic decompression was 3.33 mm (range 3.0-3.5; SD 0.258). There was a difference of approximately 1.0 mm between the two approaches. In 1 cadaver the preoperative CT was evaluated and tegment tympani height measurement to be 0 mm. In this cadaver the labyrinthine segment could not be exposed and therefore not evaluated. vi Conclusion: The use of angled endoscopes aids in providing a better surgical view in transmastoid facial nerve decompression done under the microscope. The facial nerve anatomy was seen up to the petrous ridge using angled endoscopes through the transmastoid approach. The more proximal segments of the facial nerve could not be decompressed because the microdrills could not access this area. With the production of appropriate microdrills the more proximal segments would be decompressed in the future.