Histeroskopilerde deksmedetomidin-remifentanil veya propofol-remifentanilin postoperatif kognitif fonksiyonlar üzerine etkileri
Effects of dexmedetomydin-remifentanil or propofol-remifentaniline postoperative cognitive functions in hysteroscopies
- Tez No: 515567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN SOYALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
HİSTEROSKOPİLERDE DEKSMEDETOMİDİN-REMİFENTANİL VEYA PROPOFOL-REMİFENTANİLİN POSTOPERATİF KOGNİTİF FONKSİYONLAR ÜZERİNE ETKİLERİ Amaç: Çalışmamızda endometrial patolojilerin tanı ve tedavisinde altın standart olan histeroskopik girişimlerde; deksmedetomidin-remifentanil ile propofol-remifentanil kombinasyonlarını postoperatif kognitif fonksiyonlar, hemodinami, sedasyon, analjezi, derlenme, cerrah ve hasta memnuniyeti açısından karşılaştırılmayı amaçladık. Metod: Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Etik Komitesi onayı alındıktan sonra prospektif olarak gerçekleştirildi. ASA I-II, 18-65 yaş arası 35'er kişilik 2 grupta toplam 70 hasta çalışmaya dâhil edildi. Operasyon günü işlem öncesi cerrahi masasına alınan hastalara supin pozisyonda işlemin gerektirdiği stantard rutin monitörizasyon yapıldı. Sedasyon öncesi ve sonrası sedasyon derinliği Ramsey sedasyon skoru (RSS) grupların kognitif fonksiyonları ise Minimal mental durum testi (MMDT) ile değerlendirildi. Hastalar Grup PR ve DR olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Grup PR' ye Propofol 1 mg/kg bolus yapıldıktan sonra 25-100 µg/kg/dk infüzyon dozuna geçildi. Grup DR' ye Deksmedetomidin 1 µg/kg 10 dk bolus yapıldıktan sonra 0,4-0,7 µg/kg/sa infüzyon dozuna geçildi. Her iki gruba Remifentanil 0.25 µg/kg bolus sonrası 0.04 µg /kg/dk infüzyon dozuna geçildi. Tüm olgulara işlem boyunca nazal kanül ile 4-6 L dk -1 O2 verildi. Hastalar Ramsay Sedasyon Skalasına (RSS) göre RSS ≥4 olacak şekilde takip edildi. RSS 0.05).
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF DEXMEDETOMYDIN-REMIFENTANIL OR PROPOFOL-REMIFENTANILINE POSTOPERATIVE COGNITIVE FUNCTIONS IN HYSTEROSCOPIES Aim: In our study, hysteroscopic interventions, which are the gold standard in the diagnosis and treatment of endometrial pathologies, We aimed to compare dexmedetomidine-remifentanil and propofol-remifentanil combinations in terms of postoperative cognitive functions, hemodynamics, sedation, analgesia, compilation, surgeon and patient satisfaction. Method: This study was carried out prospectively after the approval of the Ethics Committee of Van Yüzüncü Yıl University. A total of 70 patients were included in the study in ASA I-II, 2 groups of 35 people with ages of 18-65 years. On the operation day, stantard routine monitorisation was performed in the supine position of the patient taken to the surgical table before the procedure. The cognitive functions of Ramsey sedation score (RSS) groups before and after sedation were assessed by Minimal mental status test (MMDT). Patients were randomly divided into two groups, PR and DR. After administration of propofol 1 mg / kg bolus to Group PR, 25-100 μg / kg / min infusion dose was applied. Dexmedetomidine was administered to Group DR at a dose of 0.4-0.7 μg / kg / h after a 10-min bolus of 1 μg / kg. Both groups received remifentanil 0.25 μg / kg bolus followed by a 0.04 μg / kg / min infusion dose. All cases were treated with nasal cannula at 4-6 L min -1 O2 throughout the procedure. Patients were followed according to the Ramsay Sedation Scale (RSS) as RSS ≥4. In the case of RSS 0.05).