Günübirlik anestezi uygulamalardan; histeroskopik girişimlerde propofol-deksmedetomidin ile propofol-remifentanilin derlenme ve hemodinami üzerine etkileri
Effects of propofol-dexmedetomidine and propofol-remifentanil on recovery and hemodynamics in hysteroscopic operations, one of the ambulatory anesthesia practi̇ce: Arandomized controlled study
- Tez No: 730125
- Danışmanlar: DOÇ. CELALEDDİN SOYALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda günübirlik girişimlerden histeroskopilerde; deksmedetomidin- propofol ile remifentanil-propofol birleşimlerinin perioperatif spontan solunum, hemodinami, derlenme, hasta, cerrah ve anestezist memnuniyeti üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Etik Komitesi onayı alındıktan sonra prospektif olarak gerçekleştirildi. ASA I-II, 18-65 yaş arası 40'ar kişilik 2 grupta toplam 80 hasta çalışmaya dâhil edildi.Operasyon günü işlem öncesi tüm hastalara 20 G branül ile damar yolu açıldı ve jinekoloji masasına alınan hastalara supin pozisyonda işlemin gerektirdiği stantard rutin monitörizasyon yapıldı. Tüm hastalara nazal kanül ile 2 lt/dk'dan oksijen başlandıktan sonra;0.025 mg/kg Midazolam (Demizolam®, Dem, Türkiye) ile premedike edildi. Hastalar Grup DP ve RP olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Her iki gruba da Propofol (Propofol-®Lipuro %1(10 mg/ml), B. Braun Indonesia ) 1mg/kg bolus yapıldı. Grup DP' ye Deksmedetomidin (Sedadomid 200 μg/2 ml, KOÇAK FARMA Türkiye) 1mcg/kg 10 dakikada bolus yapıldıktan sonra 0,2-1,4 mcg/kg/saat infüzyon dozuna geçildi. Grup RP' ye Remifentanil (Ultiva®, GlaxoSmithKline, Belgium) 0,25mcg/kg bolus sonrası 0,025-0,1mcg/kg/dakika infüzyon dozunda başlandı. Sedayon öncesi ve sonrası grupların hemodinamik verileri, solunum fonksiyonları kaydedildi. Anestezi derinliği ramsey sedasyon skalası kullanılarak, derlenme skorları ise Modifiye aldrete skoru(MAS) ile kayıt altına alındı. Ağrının değerlendirilmesinde yüz ağrı ölçeği(YAÖ) kullanıldı. Hastaların Ramsey Sedasyon Skalası dörtten büyük olacak şekilde anestezi derinliği sağlandı. RSS
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to compare the effects of dexmedetomidine-propofol and remifentanil-propofol combinations on perioperative spontaneous respiration, hemodynamics, recovery, patient, surgeon and anesthetist satisfaction in hysteroscopy, which is one of the ambulatory surgeries. Methods: This study was conducted prospectively after the approval of Van Yüzüncü Yıl University Ethics Committee. A total of 80 patients in 2 groups of 40 ASA I-II, aged 18-65 years were included in the study. On the day of the operation, vascular access was established with a 20 G branule in all patients before the procedure. The patients who were taken to the gynecology table were routinely monitored in the supine position as required by the procedure. All patients were premedicated with 0.025 mg/kg Midazolam (Demizolam®, Dem, Turkey) after starting oxygen at 2 lt/min with a nasal cannula. The patients were randomly divided into two groups as Group DP and RP. Propofol (Propofol-®Lipuro 1%(10 mg/ml), B. Braun Indonesia ) 1mg/kg bolus was administered to both groups. Dexmedetomidine (Sedadomide 200 μg/2 ml, KOÇAK FARMA Turkey) 1mcg/kg bolus was administered to Group DP in 10 minutes, then 0.2-1.4 mcg/kg/hour infusion dose was started. After a 0.25mcg/kg bolus of Remifentanil (Ultiva®, GlaxoSmithKline, Belgium) was administered to Group RP, a 0.025-0.1mcg/kg/minute infusion dose was started. Hemodynamic data and respiratory parameters of the groups before and after sedation were recorded. The depth of anesthesia was recorded using the Ramsey sedation scale, and the recovery scores were recorded with the Modified Aldrete score. The facial pain scale was used to evaluate pain. Depth of anesthesia was provided so that the Ramsey Sedation Scale of the patients was greater than four. Patients with RSS