Türk yükseköğretiminde araştırma eğitimi
Research education in Turkish higher education
  1. Tez No: 51561
  2. Yazar: ŞENER BÜYÜKÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
TURK YÜKSEKÖ?RETİMİNDE ARAŞTIRMA E?İTİMİ ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türk Yükseköğretiminde verilen araştırma eğitimini, araştırma yeterlikleri ve araştırmaya yönelik tutumlar boyutunda değerlendirmektir. Araştırmada gereksinim duyulan veriler, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesinde lisans dördüncü sınıfta öğrenim gören 371 öğrenciden ve adı geçen üniversitelerde görevli olan ve araştırma eğitimi alanında bir ders okutan 32 öğretim üyesinden sağlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, Araştırmada Bilişsel-Devinsel Yeterlikler Ölçeği, Araştırmada Duyuşsal Yeterlikler ölçeği, Araştırmaya Yönelik Tutum ölçeği ve Araştırma Yeterliklerinin Önem Derecesini Saptama Ölçeği ile toplanmıştır. Toplanan veriler, iki boyutlu varyans analizi, pearson korelasyon kat sayısı ve aritmetik ortalama teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre ulaşılan sonuçlar şunlardır: 1. Öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversiteleri ve araştırma eğitimi alıp almamaları, onların araştırmada bilişsel-devinsel yeterliklerini etkilerken, öğrenim görülen alan (fen-doğa ve sosyal bilimler) sözü edilen yeterliklerini etkilememektedir. 2. öğrencilerin araştırmayla ilgili duyuşsal yeterlikleri ve araştırmaya yönelik tutumları, üniversite, araştırma eğitimi alma ve alan değişkenlerinden genel olarak etkilenmemektedir. 3. Öğrencilerin araştırmaya yönelik tutumları ile araştırma yeterlikleri arasındaki ilişki önemli değil iken, araştırmada duyuşsal yeterliklerle bilişsel- devinsel yeterlikler arasındaki ilişki önemlidir. Öğrencilerin araştırma üreticiliğine yönelik tutumları olumsuzken, araştırma tüketiciliği ile araştırma ve araştırmacıya dönük tutumları olumludur. 4. Araştırma yeterlikleri önemli görüldüğü ölçüde öğrencilere kazand ırı lamamaktad ır. T-G. YÜKSEKÖ?RETİM KU DOKÜMANTASYON NOICİZ
Özet (Çeviri)
RESEARCH EDUCATION IN TURKISH HIGHER EDUCATION ABSRACT The purpose of this study is to investigate research competencies and attitudes towards research in Turkish higher education. The subjects of this study are 371 forth grade undergraduate students in Ankara University, Gazi University, Hacettepe University and Middle East Techinical University, and 32 teaching staff in the same universities. Four instruments are used for the data collection:“Cognitive-Psychomotor Competencies Scale”,“Affective Competencies Scale”,“Attitude Towards Research Scale”, and“Importance Level of Research Competencies Scale”, which are developed by the researcher. Data were analysed by using two-way ANOVA, pearson correlation and mean statistical techniques. In this study, the following results have been obtained: 1. Students' cognitive-psychomotor competencies have been affected by universities and whether they have educational research course or not. On the other hand, these competencies have not been affected by subject areas (science-nature and social sciences). 2. Students' affective competencies and their attitudes towards research were not affected by universities, subject areas and whether they have educational research course or not. 3. While, there were no significant correlation between students' attitudes towards research and research competencies, there are significant correlation between students' affective competencies and cognitive-psychomotor competencies. Generally, students have negative attitudes towards doing research by themselves, but they have positive attitudes towards research, researcher, and especially getting benefits from research results. 4. Students' research competencies have not been developed as much as given high importance by the teaching staff during their higher education.