Matematik öğretim programlarında (2013) fonksiyon konusuyla ilgili ekolojik sorunlar ve öğretmenlerin prakseolojileri
Ecological problems related the function topic in mathematics curriclum (2013) and teachers' praxeology
  1. Tez No: 515665
  2. Yazar: MUSTAFA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Matematik programında yapılan köklü değişiklikler öğretim sürecinde kavramlar arasındaki ilişkilerin yeniden düzenlenmesini zorunlu kılmaktadır. Fonksiyon kavramıyla ilgili değişiklikler matematik öğretiminin paradigmalarını kökten değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Değişim sürecinde fonksiyonların öğretimini öğretmenlerin nasıl gerçekleştirdiğini ortaya çıkarmak için Didaktiğin Antropolojik Teorisi'nden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı 2013 program değişikliğindeki fonksiyon konusuyla ilgili ekolojik sorunları, matematik öğretmenlerinin onuncu sınıfta fonksiyonların öğretimiyle ilgili ortaya koydukları didaktik prakseolojileri ve didaktik anları tespit etmek olarak belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını üç matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler öğretmenlerin derslerinin video ve ses kayıt cihazlarıyla kaydedilmesi, öğretmenlerle yapılan görüşmeler ve alan notları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, ekolojik analizin temel sorularına, prakseolojik analizin bileşenlerine ve didaktik anlara göre analiz edilmiştir. Öğretim programının ekolojik analizi, programda yapılan değişikliklerin, öğretmenlerin fonksiyon kavramını öğretme yaklaşımlarını büyük ölçüde değiştirmesi gerektiğini göstermiştir. Ancak öğretmenlerin bu değişimi bir paradigma değişimi olarak algılamadıkları, fonksiyon kavramını öğretim yaklaşımlarını yeniden ele almaksızın değişimin birçok temel yönünü yüzeysel olarak yorumladıkları belirlenmiştir. Diğer yandan öğretmenlerin öğretim uygulamalarındaki didaktik prakseolojilerinin bileşenlerinde birçok eksiklik olduğu bulunmuştur. Bunun ötesinde öğretim sürecinde öğretmenlerin didaktik anları anlamlı öğrenmeleri destekleyecek şekilde organize edemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reforms in the mathematics curriculum necessitate to rearrange the relations between the concepts in the teaching process. Changes related to the concept of function have the potential to fundamentally change the paradigms of mathematics teaching. The Anthropological Theory of Didactics was used to reveal how teachers perform the teaching of functions in the process of reform. Thus, the aim of this study was to identify ecological problems related to the functions subject in the 2013 curriculum reform and to determine the didactic praxeology and didactic moments related to the teaching of functions in the tenth grade. Case study, which is a qualitative research method, was used in the study. The participant of the research were three mathematics teachers. The data were gathered through the video and audio recording of teachers' lessons, interviews with teachers and field notes. The data were analyzed according to the basic questions of ecological analysis, the components of the praxeological analysis and didactic moments. The ecological analysis of the curriculum showed that the changes made in the curriculum should change to a great extent the ways the teachers have taught the function concept. However, it was determined that teachers did not perceive this change as a paradigm shift, but they commented many fundamental aspects of this change superficially, without reconsidering their approaches of teaching function concept. On the other hand, it was found that there were many deficiencies in the components of the didactic praxeologies that teachers performed for teaching functions. Furthermore, it was determined that teachers could not organize didactic moments to support students' understanding of the function related concepts.