Kamu sağlık politikalarında yeni bir açılım sağlık turizmi: SDÜ hastanelerinde çalışan hekimlerin sağlık turizmi farkındalığı üzerine bir araştırma
Health tourism,a new initiative for public health policies: A research on health awareness of health employees working at Süleyman Demirel University hospitals
- Tez No: 515705
- Danışmanlar: DOÇ. NİLÜFER NEGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, Public Administration, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı, ülkemizde yeni bir açılım olan sağlık turizmi uygulamalarını kamu sağlık politikaları değişim sürecinde inceleyerek Süleyman Demirel Üniversitesi Hastanelerinde çalışan hekimlerin sağlık turizmi konusundaki farkındalık düzeylerini tespit etmektir. Bu amaçla üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, Türkiye'de kamu sağlık sisteminin geçmişten günümüze olan politik değişim süreci incelenmiştir. İkinci bölümünde, sağlık turizmi kavramsalında yapılabilirlik ölçütleri ile ülke uygulama örnekleri çerçevesinde Türkiye'deki sağlık turizminin gelişimi, potansiyeli, idari ve hukuki boyutu incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan hekimlerin sağlık turizmi farkındalığı üzerine bir araştırma yapılarak farkındalık düzeyleri test edilmiştir. Araştırmanın verileri, çalışan hekimlere anket yöntemi uygulanarak toplanmıştır. Sağlık turizmi farkındalığına yönelik; sağlık turizminin etkileri, sağlık turizminin sorunları, kurumsal yeterlilik ve Isparta'nın sağlık turizmi potansiyeli olarak dört bölümden oluşan 41 ifade sorulmuştur. Araştırmanın amacına yönelik üç hipotez geliştirilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermesiyle hipotez T testi yapılmıştır. Birinci hipotez olan sağlık turizminin sorunları olduğu konusu çalışan birime göre farklılık göstermesi T testi sonucunda farklılık göstermediği her iki katılımcı grubunda aynı görüşte olduğu sonucu çıkmıştır. İkinci hipotez olan Isparta'da sağlık turizminde kurumsal yeterlilik algısı çalışılan birime göre farklılığı T testi sonucunda Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalışan hekimlerin, Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan hekimlere göre kurumsal yeterlilik algısı daha yüksek çıkarak farklılık göstermiştir. Üçüncü hipotez olan Isparta'nın sağlık turizmi potansiyeli algısı çalışılan birime göre farklılık göstermesi T testi sonucunda farklılık göstermediği her iki katılımcı grubunda aynı görüşte olduğu sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the awareness of health employees working at Süleyman Demirel University Hospitals on health tourism while examining the health tourism applications, a new initiative in our country, in the process of changing health policies. In the first part, we investigated politic changes of public health system from past to present. In the second part, we examined the progress, potentials, administrative and legal dimensions of health tourism in Turkey according to feasibility studies and country practice examples. Lastly in the third part, we tested the awareness of medical doctors on health tourism working at Süleyman Demirel University Education and Research center and the Faculty of Dentistry. The study was performed using a survey including 41 questions under four topics: The effects of health tourism, the problems of health tourism, Institutional qualification and Health tourism potential of Isparta. The first hypothesis that health tourism incorporates problems according to the department that the research is performed was tested by using t-test and revealed no difference between two groups. The second hypothesis that Institutional qualification is different according to the department that the research is performed was tested by using t-test and revealed that medical doctors working at Suleyman Demirel Faculty of Dentistry thought Institutional qualification perception was better when compared to medical doctors working at Süleyman Demirel University Education and Research center. The third hypothesis that health tourism potential in Isparta is different according to the department that the research is performed was tested by using t-test and revealed that both groups' thoughts is not different.