Yanlışlanabilirlik ilkesinin din diline uyarlanması
Falsification principle of apllication to religious language
  1. Tez No: 515725
  2. Yazar: MEHMET BURAK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SIDIKA OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Din dili, en genel kullanımıyla Tanrı hakkında konuşmak olarak tanımlanır. 20. yüzyılın başlarında Mantıkçı Pozitivistler, doğrulanabilirlik ilkesi bağlamında din dilinin anlamı sorgulamışlardır. Din dilindeki anlam sorunu, daha sonra Antony Flew tarafından tekrar gündeme getirilmiştir. Flew, Karl Popper'in, bilimsellik ayracı olarak kullanılmasını önerdiği ve Mantıkçı Pozitivistlerin doğrulanabilirlik ilkesine karşı geliştirdiği yanlışlanabilirlik ilkesini, din diline uyarlamıştır. Yanlışlanabilirlik İlkesinin Din Diline Uyarlanması, adlı bu çalışmada; doğrulanabilirlik ve yanlışlanabilirlik ilkelerinin doğasının, her iki ilkenin din diline uyarlanmasının nedenleri ve sonuçlarının, açıklanması amaçlanmıştır. Genel dil tanımının, dilin kökeninin, din dilinin terminolojik analizinin, Mantıkçı Pozitivist düşüncenin oluşumunun, Flew'ün inanç değişikliği sonrasında din diline dair görüşünün ve Popper'in, Bayes Teoremi eleştirisi bağlamında, Richard Swinburne'ün kozmolojik delilinin geçerliliğinin incelenmesi de araştırma kapsamında yer alan hedefler arasındadır. Çalışma, din dili tartışmaları, mantıkçı pozitivistler ve yanlışlanabilirlik ilkesini din diline uyarlayan Flew'ün görüşleri çerçevesince sınırlandırılmıştır. Filozofların, kendi görüşleri dikkate alınarak, literatür taramasının ardından filozofların orijinal eserlerine ve konuyla ilgili ilk el İngilizce kaynaklara öncelik verilmesi, din dili tartışmalarının tarihi seyrinin anlaşılması için filozofların kendi eserleri dışında ikincil kaynaklara bakılması uygun görülmüştür. Doğrulanabilirlik ve yanlışlanabilirlik ilkesine göre din dilinin anlamı sorgulandığında anlamsız kabul edilir. İlkelerin din diline uyarlanması neticesinde, din dilinin anlamsız olarak nitelendirilmesinin nedeni, din dilindeki ifadelerin olgusal olmadıklarının göz ardı edilerek, olgusal olma zorunluluğu taşıması gerektiği düşüncesidir. Fakat Flew, daha önce anlamsız saydığı din dilini inanç değişikliği sonrasında anlamlı saymıştır. Swinburne'ün kozmolojik delilini ise Popper'in Bayes teoreminde varsayılan, yüksek olasılığın imkanı ve yüksek olasılıklı önermenin geçerli olduğu düşüncesini eleştirmesi bağlamında analiz ettiğimizde, Swinburne'ün kozmolojik delilinin geçersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler Din Dili, Doğrulanabilirlik, Yanlışlanabilirlik, Mantıkçı Pozitivizm, Karl Popper, Antony Flew
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Religious language is, in the most general sense, described as talking about God. In the beginning of the 20th century, Logical Positivists questioned the meaning of the religious language in the context of the verifiability principle. The problem of meaning in the religious language has later been brought into question by Antony Flew. Flew has adapted the falsifiability principle, which was developed by Karl Popper against the verifiability principle of Logical Positivists and suggested as the criterion of scientificness, to the religious language. In this study, namely, Adaptation of Falsifiability Principle to Religious Language; the aim is to explain the natures of the verifiability and falsifiability principles and the causes and the consequences of the adaptation of both principles to religious language. The objectives included within the scope of the study are to analyze the validity of Richard Swinburne's cosmological argument within the context of the general definition of language, the origin of language, terminological analysis of the religious language, formation of the Logical Positivist philosophy, the views of Flew on religious language after religious conversion and the criticism of Bayes' Theorem by Popper. In the study, religious language discussions are limited by the frame of the views of Flew, who adapted logical positivists and falsifiability principle to religious language. Considering the philosophers' own views , following literature search, it was found appropriate to prioritize the original works of the philosophers and firsthand resources in English on the subject and to explore secondary resources other than the philosophers' own work in order to understand the historical course of the religious language discussions. When the meaning of the religious language is questioned based on verifiability and falsifiability principles, it is deemed meaningless. The reason that the religious language is deemed meaningless as a result of the adaptation of the principles to religious language is the idea that the expressions in the religious language must be factual, overlooking the fact that they are not. However, while deeming the religious language meaningless before, Flew found the religious language meaningful after his religious conversion. When Swinburne's cosmological argument was analyzed within the context of Popper's criticism towards the possibility of high degree of probability and the idea of the validity of the high degree of probability proposition that are assumed in the Bayes' theorem, it was concluded that Swinburne's cosmological argument is invalid. Keys Words Religious Language, Verifiability, Fallibilism, Logical Positivism, Karl Popper, Antony Flew