Karl Popper felsefesinde bilimsel bilginin doğrulanabilirliği ve yanlışlanabilirliği ilkesi
Principle of scientific knowledge and falseability principle in karl popper philosophy
  1. Tez No: 596327
  2. Yazar: MERCAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada bilim felsefesi bağlamında Karl Popper'ın yanlışlanabilirlik ilkesi ele alınmıştır. Mantıkçı pozitivist felsefenin bilimsel çalışmalarda ilke olarak benimsemiş olduğu Doğrulanabilirlik ilkesinin eleştirisine dayalı olarak Popper felsefesinde öne sürülen yanlışlanabilirlik ilkesi kendi döneminde olduğu kadar döneminden sonra da bilimsel çalışmalarda önem arz eden bir ilke olmuştur. Dolayısıyla tez çalışmam ile Karl Popper felsefesinde öne sürülen yeni bilim felsefesinin ilkelerini ve esaslarını detaylıca incelemeyi hedeflemekteyim. Bu hedef doğrultusunda çalışmada doğrulanabilirlik ilkesi karşısındaki Yanlışlanabilirlik ilkesinin bilimsel boyutta neler ifade ettiğini, ilkeyle bağlantılı olarak şekillenen bilim anlayışını ve bilimsel yöntemi açıklığa kavuşturan bölümler detayları ile yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, with in the context of philosophy of science the principle of falsification of Karl Popper has been discussed. Basically, the principle of falsifiability put forward in Popper's philosophy, based on the critique of the Principle of Verifiability adopted by logical positivist philosophy as principle in scientific studies, has been an important principle always been referred in scientific studies, as in his eraand the after he passed away. Therefore, With this study, I aim to research in detail the principles of the new science philosophy proposed by Karl Popper's philosophy. In line with this objective, in this study the parts clarifying scientific methodology, science understandings haped in relation with the principle and whatmeans Verifiability principle versus Falsifiability principle in scientific aspect will be take place in detail.