Exploring the perceptions of pre-service English language teachers of flipped classroom
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin ters-yüz sınıf modeli hakkında görüşleri
- Tez No: 515728
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin ters-yüz sınıf modeli hakkındaki görüşlerini incelemiş ve model hakkındaki düşüncelerini detaylı bir şekilde aktarmıştır. Aynı zamanda katılımcıların algısal değişikliklerini, arkasındaki sebep ve güdüleri inceleyerek değerlendirmiştir. Bu çalışma, katılımcıların ders öncesi öğrenme deneyimi ve materyallerine karşı tutumuna da bakmıştır. Son olarak, öğretim elemanının model hakkındaki görüşlerini ve deneyimlediği süreci incelemiştir. Bu amaçları gerçekleştirmek için, çalışma Tek-Grup Öntest-Sontest yarı deneysel araştırma desenini izlemiştir. Dört haftalık ters-yüz sınıf modeli ön test ve son test arasında uygulanmıştır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımını benimsemiş ve hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarından yararlanmıştır. Bu araştırma, 29 hizmet öncesi İngilizce öğretmeni ile bir devlet üniversitesi olan Sakarya Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü, İngilizce Öğretmenliği programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin ters-yüz sınıf modeli öğrenme deneyimini beğendiklerini göstermiştir. Katılımcı motivasyonunda, okula bağlanmasında, katılımında ve iletişimde önemli bir artış ortaya çıkmıştır. Katılımcılar, sınıf içi uygulamalı aktivitelere, deneyimleyerek öğrenmeye ve işbirlikçi öğrenmeye oldukça değer vermişlerdir. Aynı zamanda, kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenerek öz-düzenlemeye yönelik öğrenme becerileri geliştirmişlerdir. Diğer bir yandan, karşılaştıkları problemler çoğunlukla zayıf internet bağlantısından kaynaklanmaktadır. Benzer şekilde bulgular, benzer sebeplerden dolayı öğretim elemanının da ters-yüz sınıf modelinden memnun kaldığını göstermiştir. Sonuç olarak ters-yüz sınıf modelinin, öğrenmeyi daha etkili hale getirecek ve öğrenim kazanımlarını artıracak gelecek vaat eden bir uygulama olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The present study explored the pre-service English language teachers' perceptions of the flipped classroom and provided a detailed account of what they thought of the model. It also assessed their perceptional changes by examining the reasons and motives behind these changes. The study also looked at their attitudes towards the pre-class learning experience and materials. Lastly, the present study investigated the instructor's perceptions of the model and the process she went through. To attain these aims, the study pursued a pre-experimental One-Group Pretest-Posttest research design. A four-week intervention of flipped classroom implementation took place between the pre-test and the post-test. The study adopted a mixed methods research design, so it benefited from both quantitative and qualitative data collection methods. The study was conducted with 29 pre-service English language teachers in English Language Teaching program in the Department of Foreign Languages Education at Faculty of Education at Sakarya University, a state university. The results indicated that pre-service English teachers favored the flipped classroom learning experience. A significant increase in motivation, engagement, participation, and interaction was demonstrated. The participants highly valued in-class applied activities, learning by experiencing, and peer learning. They also developed self-regulated learning skills by taking the responsibility for their own learning. On the other hand, the problems they faced were mainly about the poor internet connection. Likewise, the findings displayed that also the instructor was satisfied with the model because of similar reasons. It can be concluded that flipped classroom model has a promising potential to make learning more effective and increase learning gains.