İspanyol iç savaş romanında postmodernizm ve hafıza: Beatus İlle ve Soldados de Salamina örnekleri
Postmodernism and memory in the Spanish civil war novel: Beatus Ille and Soldados de Salamina
  1. Tez No: 515729
  2. Yazar: HATİCE ESRA MESCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL ŞEBNEM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Antonio Muñoz Molina'nın Beatus Ille ve Javier Cercas'ın Soldados de Salamina başlıklı romanlarında postmodern anlatı teknikleri ile hatırlama sorumluluğu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Gerçekle kurgu arasındaki ilişkiyi sorgulayan postmodern anlatı teknikleri, her hatırlama eyleminin geçmişi inşa etmek olduğu anlanına geldiğini gösterir. Söz konusu inşa eylemi hafıza sorumluluğunu gerekli kılar. Burada söz konusu olan sorumluluk, geçmişe ilişkin bir inşa olarak hatırlama eylemini kahramanlar ve düşmanlar gibi ikili karşıtlıklara başvurmadan ve geçmişe özlem duymaksızın sağlıklı bir geleceğe duyulan inançla hafızayı şekillendirmektir. Hem Beatus Ille hem Soldados de Salamina romanlarında uygulanan postmodern anlatı teknikleri yazar, anlatıcı, karakterler ve okur arasında birbirini etkilemeyen bir ilişkinin sorumluluğunu üstlenir. Bu çalışma, hafızanın sorumluluk boyutuna odaklanarak Beatus Ille ve Soldados de Salamina adlı romanları anlamayı ve bu eserleri postmodern edebiyat içinde konumlandırmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between postmodern narrative techniques and the responsibility of remembering. Questioning the relationship between reality and fiction, postmodern narrative techniques remind us that every act of remembering is a construction of the past. Construction in this case entails responsibility. Responsibility in this case refers to remembering, not by means of such binaries as heroes and villains and, more problematic still, a nostalgic sense of a constructed or imagined past, but rather by means of a belief in a dynamic future. The postmodern narrative techniques in both Beatus Ille and Soldados de Salamina assume the responsibility of a relationship between the author, the narrator, the characters and the reader; a relationship in which one party does not dominate the other. This study aims to understand Beatus Ille and Soldados de Salamina by focusing on the responsibility of remembering and to position these works within postmodern literature.