English language teachers' beliefs and perceptions about English as a lingua franca
İngilizce öğretmenlerinin ortak dil olarak İngilizce kavramı hakkındaki inanç ve algıları
- Tez No: 665026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İngilizce son zamanlarda çeşitli değişimler yaşamıştır. Şu anda, ana dili İngilizce olmayanlar, ana dili İngilizce olanlardan sayıca daha fazladır. Bu değişiklikler, dil öğretimi pedagojisi için yeni yaklaşımların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bunlardan biri, İngilizcenin dilsel olarak farklı konuşmacılar arasında ortak dil olarak kullanılmasıdır. Geleneksel yöntemleri ve yaklaşımları eleştiren ELF, öğrencilerin çeşitlilik ve etkili iletişim hakkında farkındalıklarını artırmaya önem vermektedir. Anadili İngilizce olanlar gibi konuşma modelini hedef almaz ve İngilizcenin farklı kullanımlarını takdir eder. Bu bağlamda, ELF konusunda Türkiye dahil farklı ortamlarda birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, bu çalışmaların çoğu hizmet öncesi İngilizce öğretmenleri ile ilgilidir. Bu nedenle, bu çalışma, 40 İngilizce öğretmeninin ELF hakkındaki inançlarını ve algılarını incelemiştir. Öğretmenler, Antalya'daki farklı seviyelerdeki devlet okullarından uygun örnekleme yoluyla örneklenmiştir. Veriler açık uçlu anket formu ile toplanmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Ankette bazı evet-hayır sorulardan elde edilen veriler açıklayıcı istatistikler kullanılarak sunulmuştur. Bulgular, çoğu öğretmenin ELF kavramının farkında olmadığını ortaya koymuştur. Farkında olanlar ise, bu kavramı çoğunlukla ana dili İngilizce olmayanlar arasında bir iletişim aracı olarak görmekte ve etkili iletişim ve anlaşılırlığa önem vermektedir. Ayrıca, gerçek uygulamalar söz konusu olduğunda, çoğu öğretmen ELF'in kelime ve dilbilgisel özellikleri hakkında özellikle sözlü etkileşimde olumlu algılara sahiptir. Yazılı iletişim için, anadili İngilizce ve standart İngilizce yöneliminde oldukları görülmüştür. Aksanlarla ve standart İngilizcelerin varlığıyla ilgili olarak, birkaç öğretmenin standart İngilizcenin varlığına inandığı ve çoğunun iletişimde anadili İngilizce olanların gibi aksan sahibi olmanın büyük bir rol oynamadığını düşündükleri ama ELF aksanlarına karşı olumsuz tutumlara sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Standart İngilizce, İngilizcenin anadili tarafından sahiplenilmesi ve özgünlük gibi pek çok egemen ideolojinin öğretmenlerin normatif inançlarının ve algılarının arkasında yattığı ortaya çıkmıştır. İçeriği ve anlaşılırlığı anadil konuşmacılığına öncülleyen birkaç öğretmen, İngilizcenin küresel mülkiyeti ve İngilizce kullanımının esnekliği gibi karşı ideolojiler geliştirmiştir. Bu ideolojilerin arkasında önceki eğitim deneyimleri, materyaller ve değerlendirme yöntemleri gibi faktörlerin olduğu görülmüştür. Bulgulardan İngiliz dili eğitimi paydaşları için çeşitli çıkarımlar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The English language has experienced several transformations recently. Currently, there are more non-native English speakers than native English speakers. These changes have caused the emergence of new approaches for language teaching pedagogy. One of them is the use of English as a lingua franca among its linguistically diverse speakers. Criticizing the previous traditional methods and approaches, ELF has set more importance on raising students' awareness about diversity and effective communication. It disregards the native speaker model and appreciates the divergent use of English. In this regards, many studies have been conducted on ELF in different settings, including Turkey. However, most of these studies were concerned with pre-service language teachers. Thus, this study addressed this gap by exploring 40 EFL teachers' beliefs and perceptions about ELF. The teachers were sampled via convenience sampling from different levels of state schools in Antalya. To collect data, an open-ended survey questionnaire was used and the data was subjected to qualitative content analysis. There were also some yes-no questions in the questionnaire and the results from these questions were presented using descriptive statistics. The findings revealed that most teachers are not aware of ELF as a notion. Those who are aware of it see it as a tool for communication among non-native English speakers mostly and attach importance to effective communication and intelligibility. However, when it comes to actual practices, most teachers had awareness about the lexicogrammatical features of ELF and had positive perceptions about them in spoken interactions. For written communication, they were native English and standard English oriented. For issues related to accents and the existence of standard Englishes, it emerged that only a few teachers believed in the existence of standard Englishes and most had negative attitudes towards ELF accents thought they did not consider native-like accent to play a great role in communication. It appeared that several dominant ideologies lied behind teachers' normative beliefs and perceptions such as standard English, ownership of English by its native speakers and authenticity. A few teachers who did prioritized content and intelligibility over native-speakerism developed counter ideologies like global ownership of English and flexibility of English use. There were several factors behind these ideologies, e.g. previous educational experiences, materials and assessment procedures. Several implications for ELT stakeholders emerged for ELT stakeholders.