Hastane acil servis birimleri aydınlatması; Hatay–Samandağ Devlet Hastanesi örnek çalışması
Lighting of emergency service units of hospital; A case study of Hatay-Samandag Public Hospital
  1. Tez No: 515768
  2. Yazar: SADIK EMİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Acil servisler hastanenin en yoğun çalışan önemli birimlerinden biri olarak kabul edilirler. Son yıllarda yapılan istatistiklerde nüfusa göre acil servise başvuru sayısı bakımından Türkiye dünyada ön sıralarda yer almaktadır. Özellikle büyükşehirlerde hızla artan nüfusla birlikte hastane acil servisleri gün geçtikçe artan sayıda acil hastasına haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir. Acil servis çalışanları, hastalarla ilgilendikleri ve tedavileri için saatlerce çalıştığı için, hasta ve hasta yakınları ise acil serviste bekleme süresinin bir sonucu olarak yüksek kaygı ve stres seviyesine sahiptirler. Bu açıdan acil servis birimlerinin ihtiyaç ve fonksiyon yönünden tasarımı ve bu birimlerin aydınlatması büyük önem arz etmektedir. Bu sayede acil servis personelinin hata yapma olasılığı azalıp personel verimliliği artacak, hastaların huzursuzluk sorunları azalacaktır. Ayrıca, hasta ve hasta yakınlarının acil servis deneyimlerinde olumlu yönde fark oluşacaktır. Bu çalışmada acil servis birimlerinin tasarımı ve acil servis birimlerinin aydınlatma tasarım kriterleri oluşturulmuştur. Bu kriterler doğrultusunda örnek çalışma olarak seçilen Hatay Samandağ Devlet Hastanesinin acil servis birimlerinin mimari proje aydınlatma uygulamaları eş zamanlı olarak yürütülerek çalışmanın sonuçları tasarıma yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency departments are accepted to be one of the busiest units of the hospital. According to the statistics obtained in recent years, Turkey is placed near the top in terms of the number of urgent service applications based on population rate in the world. Especially, in big cities, together with the rapidly increasing population, the hospital emergency services serve 24 hours a day 7 days a week to an increasing number of emergency patients. Emergency service staffs deal with patients and work hours for their treatment, while patients and their acquaintances have anxiety and stress levels as a result of the emergency waiting period. In this respect, the design and the lighting design of emergency units have great importance in terms of needs and functions. In this way, the possibility of making mistakes by emergency service personnel will be reduced, personnel productivity will increase, and patients' uneasiness problems will be reduced. In addition, there will be a positive difference in the emergency service experience of patients and their relatives. In this study, the design of the emergency services units and the lighting design criteria of the emergency service units were established. In accordance with these criteria, architectural project lighting applications of the emergency service units of Hatay Samandağ State Hospital which was selected as a case study were carried out synchronously and the study results were reflected in the design.