AA2024 alüminyum alaşımının korozyonunu önlemek için meşe palamudu (Quercus Aegilops) özütünün kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the availability of oakwood (Quercus Aegilops) extract to prevent corrosion of AA2024 aluminum alloys
  1. Tez No: 515781
  2. Yazar: HATİCETÜL KÜBRA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SADRETTİN ZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Genişleyen kullanım alanı ve artan üretim miktarıyla alüminyum demirden sonra en fazla kullanılan metal konumuna gelmiştir. Bununla birlikte, alüminyumun genellikle ekonomik ve güvenlik açısından stratejik uygulama alanlarına sahip olması, bu metalin kullanıldığı sistemlerin korozif etkenlere karşı korunması konusunu daha önemli hale getirmektedir. Bunun bir sonucu olarak, son yıllarda alüminyum sistemleri korozyondan koruma yolları üzerine yapılan çalışmalarda artış görülmektedir. Bu bağlamda, diğer metallerde olduğu gibi alüminyum için de ucuz,yaygın, kolay elde edilebilen ve çevre dostu inhibitörler geliştirmek önem arz etmektedir ve ilgili literatürde bu konuya yönelik birçok araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada da Alüminyum alaşımı 2024-T3 özelinde bu tür bir organik inhibitör geliştirmek hedeflenmiştir. Bu amaçla, Anadolu'nun hemen her köşesinde yaygın olarak yetişebilen meşe ağacının Batı Anadolu Bölgesi'ne özgü Quercus Aegilops L türünün palamudundan elde edilen ekstraktın Alüminyum alaşımı 2024-T3 ün korozyonuna karşı koruyucu etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Farklı sıcaklıklar, farklı konsantrasyonlar ve farklı ortamlarda yürütülen deneyler sonucunda sözkonusu ekstraktın konsantrasyon artışıyla etkinliğinin arttığı ve % 90'lara varan verim elde edildiği görülmüştür. Bu bulgular ışığında, meşe palamudu ekstraktının korozyona karşı etkili bir doğal inhibitör olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With its expanding use and increased production, aluminium has become the most used metal after iron. However, the fact that aluminium generally has strategic application areas in terms of economy and security makes it more important to protect this system against corrosive factors. As a consequence, recent years have seen an increase in studies of ways to protect aluminium systems from corrosion. In this context, it is important to develop inexpensive, common, easily obtainable and environmentally friendly inhibitors for aluminium as in other metals, and many researches have been carried out in the related literature. In this study, it was also aimed to develop such an organic inhibitor for Aluminium alloy 2024-T3. For this purpose, the protective effect of the extract of the oak tree which is widely grown in almost every corner of Anatolia against the corrosion of Aluminium alloy 2024-T3 extracted from the pine of Quercus Aegilops L specimen peculiar to Western Anatolia Region was investigated experimentally. Experiments carried out at different temperatures, different concentrations and different environments have shown that the efficiency of the extract is increased by the increase of the concentration of the extract and the yield is up to 90 %. In light of these findings, it can be said that the oak extract can be used as a natural inhibitor against corrosion.