Hemşirelerin merhamet yorgunluklarının ve öz anlayışlarının incelenmesi
Evaluation of the of nurses compassion fatigue and self compassion
  1. Tez No: 515846
  2. Yazar: DERYA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AKGÜN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma hemşirelerde merhamet yorgunluğu ve öz anlayış düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bir eğitim ve araştırma hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yatan hasta kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 412 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında literatürden yararlanılarak hazırlanan kişisel tanıtıcı bilgi formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği IV (ÇYKÖ) ve Öz Anlayış Ölçeği (ÖAÖ) kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşerek anket uygulama yoluyla elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin Çalışanlar Için Yaşam Kalitesi-IV Merhamet Yorgunluğu alt boyutu puan ortalamasının 20,178,99 ve Öz Anlayış Ölçeği puan ortalamasının 80,32±16,45 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive and cross-sectional study was to evaluate nurses' compassion fatigue and self-compassion levels. This study has been conducted at the Gülhane Education and Training Hospital. The sample was included 412 nurses working in inpatient clinics and volunteer to participate to this study. In data collection, a personal identification information form that was prepared based on the literature, Turkish version of Professional Quality of Life Scale (ProQOL)-IV and Self-Compassion Scale were used. The data was obtained by the researcher via face to face interview. Data were analyzed with using descriptive statistics besides Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman's correlation tests. The averages Professional Quality of Life Scale IV compassion fatigue subscale mean scores were 20.17±8.99 and self-compassion scale mean scores were 80.32±16.45, for the subjects who were enrolled to this study.