Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluklarının ve bakım verici rollerine ilişkin tutumlarının bakım davranışları üzerine etkisi
The effect of compassion fatigue and attitudes towards caregiving roles of nurses working in intensive care on caregiving behaviors
  1. Tez No: 929448
  2. Yazar: ESRA İLBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM YILDIZ AYVAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE EDA KARADAĞ AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, yoğun bakımda çalışan hemşirelerin merhamet yorgunlukları ile bakım verici rollerine ilişkin tutumlarının, bakım davranışları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte gerçekleştirildi. Araştırmaya Temmuz 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Türkiyedeki yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 175 hemşire dahil edildi. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği (MY-KÖ)”,“Hemşirelerin Bakım Verici Rollerine İlişkin Tutum Ölçeği (HBRTÖ)”ve“Bakım Davranışları Ölçeği-24 (BDÖ-24)”ile toplandı. Araştırma verileri, Levene testi, t-testi, Anova, Welch testi, Tukey testi, Tamhane testi, Pearson Korelasyon testi kullanılarak SPSS 27 paket programı ile analiz edildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin %45,71'i 28-32 yaş aralığında, %73,71'inin kadın, %53,71'i evli, %80,57'sinin lisans mezunu olarak çalışmaktadır. Araştırmada MY-KÖ puan ortalaması 59,80 ± 22,08, HBRTÖ puan ortalaması 66,07 ± 8,92 ve BDÖ-24 puan ortalaması 5,20 ± 0,60 olarak hesaplanmıştır. MY-KÖ total puanları ile HBRTÖ total puanları arasında zayıf ve negatif bir korelasyon (r = -0,095), BDÖ-24 total puanları ile arasında çok zayıf ve negatif bir korelasyon (r = -0,018) bulunduğu ancak bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. BDÖ-24 total puanı ile HBRTÖ total puanları arasında güçlü ve pozitif bir korelasyon (r = 0,525) bulunduğu, bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Sonuçta mesleki tükenmişlik arttıkça bakım verici rollere ilişkin tutumların olumsuz etkilendiği, merhamet yorgunluğu arttıkça öz bakım ve danışmanlık tutumlarının azaldığı ve bakım davranışları düzeyleri arttıkça bakım verici rollere ilişkin tutumların da arttığı belirlendi. Bu bağlamda merhamet yorgunluğu ve bakım verici tutumların hemşirelerin bakım davranışları üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için daha fazla araştırma yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study to examine the effects of compassion fatigue and attitudes toward caregiving roles on the care behaviors of nurses working in intensive care units. The study included 175 nurses who met the inclusion criteria and worked in intensive care units across Turkey between July 2023 and June 2024. Data were collected using the“Demographic Information Form,”the“Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SS),”the“Attitudes Towards Nursing Care Roles Scale (ANCRS),”and the“Caring Behaviors Inventory-24 (CBI-24).”The data were analyzed using Levene's test, t-test, ANOVA, Welch test, Tukey test, Tamhane test, and Pearson Correlation test via the SPSS 27 software package. Of the nurses participating in the study, 45.71% were aged between 28 and 32, 73.71% were female, 53.71% were married, and 80.57% held a bachelor's degree. The mean CF-SS score was 59.80 ± 22.08, the mean ANCRS score was 66,07 ± 8,92, and the mean CBI-24 score was 5,20 ± 0,60. A weak negative correlation (r = -0.095) was found between total CF-SS and ANCRS scores, and a very weak negative correlation (r = -0.018) was observed between total CF-SS and CBI-24 scores; however, these relationships were not statistically significant. A strong positive correlation (r = 0.525) was identified between total CBI-24 and ANCRS scores, and this relationship was statistically significant. it was determined that as occupational burnout increases, attitudes towards caregiver roles are negatively affected; as compassion fatigue increases, self-care and counseling attitudes decrease; and as caregiving behaviors increase, attitudes towards caregiver roles also increase. In this context, further research is recommended to gain a more comprehensive understanding of the effects of compassion fatigue and caregiver attitudes on nurses' caregiving behaviors.