Bütünleşik ısı borulu güneş kolektörünün tasarımı imalatı ve performans analizi
Design, manufacturing and performance analysis of an integrated heat pipe solar collector
- Tez No: 515876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Enerjinin çok önemli olduğu günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında bütünleşik ısı borulu güneş kolektörü tasarlanmış, imalatı yapılmış ve performans analizi deneysel olarak incelenmiştir. Özellikle sıcak su elde etmek amacıyla kullanılabilecek olan bu sistem; kullanım avantajı ve verim üstünlüğü sayesinde günümüz güneş enerjili su ısıtma teknolojilerine alternatif bir katkı sağlayacaktır. Yapılan deneyler ve deney sonuçlarına göre yapılan hesaplamalar sonucunda ısı borularında kullanılan iş akışkanına göre sistem verimlerinin değiştiği gözlemlenmiştir. İmalatı gerçekleştirilen deney düzeneğinde iş akışkanı olarak R134a, etil alkol, saf su, metil alkol, izopropil alkol ve LPG kullanıldığında maksimum verimler sırasıyla %55,66, %50,5, %50,47, %49,46, %43,83 ve %31,65 olmuştur.
Özet (Çeviri)
Utilization of renewable energy resources that is significant nowadays is increasing day by day. In this thesis, a solar collector with integrated heat pipe has been designed, manufactured and performance analysis of it has been investigated experimentally. The designed system, which can be used especially to produce hot water, will contribute to an alternative solar water heating technologies due to its usage advantage and efficiency superiorities. As a result of the experiments and calculations, it has been observed that the system efficiencies change depending on the working fluid type used in heat pipes. When using R134a, ethyl alcohol, deionized water, methanol, isopropyl alcohol and LPG the working fluid, the maximum efficiencies have been calculated as 55.66%, 50.5%, 50.47%, 49.46%, 43.83% and 31.65% respectively.