Risk gurubu ve normal bebeklerin mizaçlarının anne ve babalar tarafından algılanmasının incelenmesi
Perception of risk and normal group infants temperament by parents
- Tez No: 51588
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
BOLUM IV ÖZET YARGI VE ÖNERİLER ÖZET Bebekler doğurr..ribariyle birbirlerinde fiziksel olarak farklı oldukları gibi davranış tarzı olarak da aynı olmadıkları yapılan araştırmalar sonucu bulunmuştur. Zamanından önce ve bek'.enen kilonun altında doğan risk grubu bebeklerle normal bebekler arasında doğum :::rariyle görünüş, sonraki aylarda ise gelişim farklıkları vardır. Risk grubu bebeklerin çe?::iı gelişim alanlarında gösterdikleri gelişim geriliklerinin kapatılabilmesi için erken e ir/im programlan haarlanmaktackr. Erken eğitim cnzi'.'.L risk altında veya dezavantajlı olan okul öncesi çocuklara çok çeşitli, eğitimsel, psix :. : ıik ve terapötik eğitimlerin sağlanarak, gelişim geriliklerini ve yetersizlikleri söz konu? _ olduğunda, onlara destek sağlamaktır. Bebeğin mizacır:- ^nne babalar tarafından nasıl algılandığının bilinmesi erken eğitim programlarının haz _-_n masında yardımcı olacakür. Bu amaçla, bu araştırmada risk grubu ve normal bebe-;. erin mizaçlarının anne babaları tarafından algılanması araştırılmıştır. Araştırma grubu :.arak, 1993-1995 yılları arasında Ankara ili sınırları içinde doğmuş, gebelik süresi 5“ -.afta veya altında olanlar ile doğum ağırlığı 2500 gr.'dan az olan düzeltilmiş yaşı 4 ile * _y arasında bulunan risk grubunu oluşturan 20 bebeğin anne babası ile; gebelik süresi 3. hafta veya üstünde olan, doğum ağırlığı 2500 gr. dan fazla, yaşı 4 ile 8 ay arasında deLsen 20 normal bebeğin anne babası alınmıştır Ölçüm aracı olarak, Carey Bebek Mizacı Soru Listesi (Carey Infant Temperament Questionnart. geçerlik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra ölçeğin 55orjinali bebeğin mizacını ölçmede kullanılırken, mizaçta demografik faktörlerin ilişkisine bakmak için Bacardi tarafından geliştirilen Kimlik Bilgileri Formu kullanılmıştır. Gruplar arasında fark olup olmadığına t testi ile bakılmıştır. Kimlik Bilgileri Formu ile mizacın ilişkisine Crosstab yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, normal bebeklerin anneleri bu grubun babalarına oranla bebeğin mizacını daha fazla ”Zor Bebek“ olarak algılamışlardır. Normal bebeklerin anneleri ile risk grubu bebeklerin anneleri arasında mizaç algısında oran olarak önemli bir fark görülmemiştir. Risk grubu bebeklerin anneleri, bu grubun babalarına oranla bebeklerini daha fazla ”Zor Bebek“ olarak algılamışlardır. Risk grubu bebeklerin babalan normal bebeklerin babalarına oranla bebeklerini daha çok ”Kolay Bebek" yönünde algılamışlardır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY How are the parents perception about temperament of risk and normal group infants is investigated in this research. 20 risk infants whose birthweight < 2500 gr. and gestational age < 37 weeks and 20 normal infants whose birthweight > 2500 gr. and gestational age > 38 week are taken as a research group. All infants were between 4-8 months old. Carey Infant Temperament Questionnaire is used for measuring infants temperament. Investigator found that normal group mothers evaluated their infants more diffucult than normal group fathers. Also, risk group mothers found their infants more, difficult than this group father. In addition that, risk group fathers evaluated their children eaiser than normal group fathers. 100 T.G, YÜKSEKÖ?RETİM KUI O0KÜMANTÂSY0I MERfâZİ