Farklı temel tipleri için betonarme siloların zemininde oluşturduğu etkileri plaxis programı ile belirlenmesi
For the effects of different foundation's types consisting of reinforced concrete si̇los on the ground determined by the plaxis program
- Tez No: 515902
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK, DOÇ. DR. HAKAN KİBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada bir betonarme silo için iki farklı temel tipi kullanılarak silodan gelen yükler üç farklı zemin cinsine aktarılıp zeminde oluşan deformasyon ve gerilmeler plaxis programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmada silo yapısından temele iletilen tüm yükler hesaba katılarak temelden zemine aktarılıp, ortam yükleriyle beraber gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Beklenildiği gibi her iki temel türünde de zemin gerilmeleri ve deformasyonların yapılan analizler sonucu yüzeyden derinlere inildikçe azaldığı görülmüştür. Aynı temel tiplerinin farklı zemin türlerinde farklı gerilme deformasyon dağılımlarının olduğu tespit edilmiştir. Plaxis programında iki boyutta çalışılması temellerin şerit olarak belirtilmesi ve radye temele gelen yüklerin toplamının ring temele gelen yüklere göre fazla olması sebebiyle radye temel altında oluşan deformasyonların ve gerilmelerin daha büyük değerlere ulaşıldığı tespit edilmiştir. Ancak bu değerler temellerin şerit şeklinde programa modellenmesinden kaynaklı olması sebebiyle ortaya çıkmıştır. Radye temel ve ring temel karşılaştırılmasında zeminde oluşacak deformasyon gerilme değerlerinin analizlerde görüldüğü gibi birbirine yakın sonuçlar alınmasından dolayı ekonomiklik açısından ring temel yapımı değerlendirilebilir. Betonarme silo yapımında tercih edilecek yüzeysel temel tipi için zemin cinsi ve diğer zemin parametrelerini doğru değerlendirilerek seçim yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study two different basic foundation's types were used for a reinforced concrete silo, the loads from the silos were transferred to three different types of grounds, and deformation and stresses in the soil were assessed through the plaxis program. In the study, all the loads transferred from the basement by silo were taken into the account and they were transferred to the basement floor. At this time, necessary calculations were made together with the environmental loads. As expected, the soil stresses and deformations of the two foundation's types were found to decrease as the depths of the analyzes from the resultant surface increased. It has been determined that the same foundation types have different stress deformation distributions in different soil types. It has been determined that deformation and stresses occurring under the radial foundation are reached to larger values because the work in two dimensions in the Plaxis program is indicated as a stripe and the sum of the radial basis loads is higher than the ring foundation loads. However, these values are derived from the fact that the bases are modeled by the program in the form of strips. The ring base construction can be evaluated in terms of economic efficiency due to the close results as seen in the analysis of the deformation tensile values to be formed at the base of the radial foundation and the ring foundation. For the superficial base type to be preferred in the construction of reinforced concrete silos, selection should be made by properly evaluating the soil type and other soil parameters.