Doğumda kordon kanında kurşun kadmiyum düzeyleri ve etkileyen faktörler
Lead and cadmium levels and factors affecting it in the cord blood during the birth
- Tez No: 516021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Doğumda kordon kanında kurşun (Pb) ve kadmiyum (Cd) düzeyleri ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılan araştırma 01 Şubat 2017-01 Mart 2017 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı analitik tiptedir. Araştırmanın evrenini anılan hastaneye doğum yapmak için başvuran tüm gebeler oluşturmaktadır. Örneklemini ise duyma ve konuşma problemi bulunmayan, en az 1 yıldır Karabük ilinde ikamet eden ve araştırmaya katılmak için gönüllü 60 gebeden oluşmuştur. Araştırmada ağır metal maruziyetini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu gebelere yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmış ve doğum sonu, kordonun plasenta tarafında kalan kısmından 3 ml kan örneği steril enjektör aracılığıyla alınmıştır. Alınan numuneler etiketlendikten hemen sonra -20 °C soğutucuda analize gidene kadar saklanmıştır. Kordon kanı numuneleri, AAS (Atomik Absorbsiyon Spektroskopisi) Grafit Sistem yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler yüzdelik, aritmetik ortalama, frekans dağılımları ile değerlendirilmiş ve kıyaslamalarda nonparametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada kadınların yaş ortalamalarının 29,01±5,12 olduğu, %43'ünün ilköğretim mezunu olduğu, %23,3'ünün çalıştığı, %11.7'sinin sigara içtiği, %73.3'ünün orta seviyede gelire sahip olduğu, %60'nın Karabük şehir merkezinde yaşadığı, %33.4'ünün kan kadmiyumunun 0,5 µg/L'den ve kurşun düzeyinin 0,5 µg/dl'den düşük olduğu, gebelerin hiçbirinin kanında referans aralık değerinden daha yüksek kadmiyum ve kursun bulunmadığı belirlenmiştir. Demir Çelik sanayiinin en başta gelen şehirlerinden biri olan Karabükte yapılan bu araştırma, kurşun ve kadmiyum düzeylerinin kanda ölçülmesinin kısa dönem maruziyeti gösterdiğini, gebelerde uzun dönem ağır metal maruziyeti inceleyen çalışmalar yapılması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Study performed to determine the Lead (Pb) and Cadmium (Cd) levels and factors affecting factors it in the Cord Blood during the Birth is carried out at Karabük University Training and Research Hospital between February 1, 2017 - March 1, 2017. The Study is a descriptive analytical study. The population is constituted from all pregnant women who applied for birth to the hospital. The sampling is consisted from 60-pregnant women who have no hearing and speech problem, resides at Karabük province at least 1 year, and would like to participate in the Study voluntarily. In the study, Data Preparation Form prepared for the purposes of determination of the factors affecting heavy metal exposures in the direction of literature is applied to the pregnant women who applied to the hospitals for birth by face-to-face method and at the end of birth, 3 ml blood sample is received from the remained art of placenta section of cord by the sterile injector. After the writing of the identical label onto the sample tube, the samples are stored in the refrigerator at -20 °C until transfer to analyze. Cord blood samples are analyzed by the using of Atomic Absorption Spectroscopy (AAS) Graphite System method. Obtained data are evaluated by percentage, arithmetic average, frequency distributions and non-parametric tests are used in the comparisons. It has obtained that in the Study, the age average of the pregnant women is 29,01±5,12, 43% of them are graduated from elementary school, 23,3% of them is working currently, 11,7% of them smoke, 73,3% of them have midlevel income, 60% of them live in the city center of Karabük, blood cadmium of 33,4% is less than 0,5 µg/L and lead level is less than 0,5 µg/dl, and there is no any pregnant woman whose Cadmium and Lead values are more than reference range in the blood. It makes thinking that this Study performed in Karabük city that is a lead city with regard to iron and steel industry, measuring of lead and cadmium levels in blood have shown short-term exposure and it is necessary that long term heavy metal exposure analyses studies are necessary for the pregnancy women.