Determination of Pb(II)ions with flame aas after preconcenration by using a supramolecular solvent
Pb(II) iyonlarının supramoleküler çözücü kullanılarak zenginleştirilmesi ve alevli aas ile tayini
- Tez No: 516181
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN KARATEPE, PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kapsamında 4-(Benzimidazolisonitrosoasetil)bifenil ligandı eser düzeydeki kurşunun supramoleküler çözücü temelli sıvı faz mikroekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde kompleksleştirici olarak kullanılmıştır. pH 8,0' de oluşan nötr kompleks 1-dekanol-tetrahidrofuran'dan oluşan supramoleküler çözücü fazına ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyon fazındaki kurşun iyonu konsantrasyonu mikro örneklemeli alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile ölçülmüştür. Yöntem üzerinde etkili olan pH, supramoleküler çözücü türü ve hacmi, kompleksleştirici madde miktarı, örnek hacmi, matriks etkisi gibi analitik parametreler optimize edilmiş ve metodun doğruluğu sertifikalı referans madde olan TMDA-53.3 fortified environmental water (Metal ilavesi yapılmış çevresel su) analizi ile kontrol edilmiştir. Yöntem çeşitli örneklerin analizi için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-(benzimidazoylisonitrosoacetyl)biphenyl was used as ligand for the enrichment of trace amounts of lead with supramolecular solvent based liquid microextraction. The neutral complex formed at pH 8,0 was extracted to supramolecular solvent phase consisting 1-decanol and THF. The concentration of lead ions in the extract was measured by a microsample flame atomic absorption spectrophotometer. The influences of some analytical parameters including pH, type and volume of supramolecular solvent, amount of complexing agent, sample volume and matrix effect were investigated. The accuracy of the developed method was evaluated by the analysis of the certified reference material TMDA-53.3 fortified environmental water and the developed method was used to determine the Pb (II) content in various samples