The use of Vetiveria zizanioides ( L. ) nash and Cyperus alternifolius L. by floating wetland treatment to improve water quality
Vetıverıa zızanıoıdes ( L. ) nash ve Cyperus alternıfolıus L. kök yüzdürme yöntemi ile su kalitesini iyileştirmede kullanım olanakları
  1. Tez No: 516186
  2. Yazar: ARZU YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN SOFUOĞLU, PROF. DR. SAİT CEMİL SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Zeytinyağı üretim sürecinde oluşan atıksuyun (karasuyun) bertarafı, tüm Akdeniz ülkelerinde önemli bir sorundur. Mevsimsel olarak oluşan karasuyun organik kirliliği oldukça yüksek olup, arıtımı için çeşitli yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. Ancak bu yöntemler deşarj standartlarını sağlamadığı gibi, ekonomik açıdan zeytinyağı üreticilerini zorlamaktadır. Bu çalışmada, uygun maliyetli ve çevre dostu bitkisel arıtım yöntemi kullanılarak, Vetiveria zizanioides (L.) Nash (vetiver) ve Cyperus alternifolius L. (Japon şemsiyesi) bitkilerinin, yüzdürme yöntemi ile karasudaki organik karbon ve azot giderimi araştırılmıştır. Deney, bitkilerin uyum sağladığı %5(OMW-5) ve %15(OMW-15) oranlarındaki ham karasu seyreltilerek hazırlanan örneklerde, 67 gün süre ile üçer tekerrürlü olarak Japon şemsiyesi, vetiver ve bitkisiz kontrol grubu için yürütülmüştür. Belirli günlerde kalan suyun hacmi, sudaki toplam organik karbon (TOC), toplam fenol ve toplam azot (TN) miktarları ölçülmüştür. OMW-5 ve OMW-15 gruplarında sırasıyla 2,5 ve 4,0 kg biyokütle ile başlatılan deneme sonunda, OMW-5'deki Japon şemiyesilerinde biyokütlenin (%149) ve biokütlede biriken toplam fenol miktarının (%439) en yüksek oranda arttığı görülmüştür. OMW-5'de TOC, toplam fenol ve TN için en yüksek oranda azalma Japon şemsiyesinde, %95, %99 ve %82 sağlanmış,vetiverde ise bu oranlar %85, %93, %40 olarak görülmüştür. OMW-15'de ise Japon şemsiyesinde (TOC %90, toplam fenol %97, TN %41), vetiverde (TOC %79, toplam fenol %92, TN %21) ve kontrol bidonlarında (TOC %51, toplam fenol %81, TN % 0,08) OMW-5'e göre daha az olmakla birlikte yine aynı sıra ile azalmalar tespit edilmiştir. Elde edilen çalışmalardan yola çıkarak seyreltilmiş OMW'nin arıtımında, Japon şemsiyesi ve vetiver bitkilerinin kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The olive mill wastewater (OMW) arises during the production process of olive oil is an important problem in all Mediterranean countries. OMW shows seasonality, and contain high organic pollutant. Various methods are being studied for its treatment. However, olive oil producers can not afford the cost of these methods, nor it can not provide the discharge standards. In present study, the capacity of phytoremediation, which is known as cost effective, eco-friendly method is investigated for OMW by Vetiveria zizanioides (L.) Nash (vetiver) and Cyperus alternifolius L. (umbrella palm) with floating treatment wetland (FTW) methods to determine the organic carbons and nitrogen reduction. The 5 and 15% concentrations of OMW (OMW-5 and OMW-15) were remediated by plants, and unplanted sets as triplicates for 67 days. For these purposes total organic carbon (TOC), total phenol and total nitrogen (TN) in the OMW were measured. The beginning of the experiment, the biomass for plants were 2.5 and 4.0 kg OMW-5 and OMW-15 respectively, the highest biomass growth rate (149%) and total phenol accumulation in plant (439%) were found in umbrella palm. The results showed that umbrella palm 95%, 99%, 82% removal of TOC, total phenol, TN while it were 85%, 93%, 40% in vetiver planted OMW-5 tanks. The results that obtained from OMW-15 were comparable with 90%, 97%, 41% in umbrella palm, 79%, 92%, and 21% for vetiver. As a result, it seems that umbrella palm and vetiver could be use diluted OMW treatment by FTW for future.