Field dependence/independence, learning strategies, learning styles, and foreign language achievement
Alan bağımlılık/bağımsızlık, öğrenme stratejileri, öğrenme biçemleri ve yabancı dil başarısı
  1. Tez No: 516214
  2. Yazar: ÖZGÜR KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ALAGÖZLÜ, PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bireylerin bilişsel biçemlerinin eğitim ortamlarında etkili unsurlar olduğu kabul gören bir fikirdir. Nicel ve deneysel olmayan bir araştırma yöntemini benimsemiş bu çalışmanın amacı, alan bağımlı/bağımsız bilişsel biçemlerinin bireylerin benimsedikleri öğrenme stratejilerini, tercih ettikleri öğrenme biçemlerini ve Akademik Amaçlı İngilizce bağlamında, İngilizcedeki farklı becerilerdeki başarılarını etkileyip etkilemediğini keşfetmektir. Çalışmanın örneklemi, eğitim dili İngilizce olan bir yükseköğretim kurumunda okumakta olan ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 123 kişilik çoktürel bir öğrenci grubunu kapsamaktadır. Veri toplama araçları olarak Grup Saklı Şekiller Testi, Rebecca Oxford tarafınan geliştirilen Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri ve BİG16 Öğrenme Biçemleri Envanteri kullanılmıştır. Katılımcıların dil becerindeki başarı verileri, kendilerinden yazılı izinleri alınmak suretiyle çalışmaya dahil edilmiştir. Betimsel ve kestirimsel analizler, alan bağımsızlık ile bilişsel, üst-bilişsel ve tamamlayıcı stratejiler ve okuma, yazma ve dinleme becerilerindeki başarı seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler ortaya koyarken, alan bağımlılık ile konuşma berisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan analizler, katılımcıların alan bağımlılık ve bağımsızlık bilişsel biçemleri ile bellek, sosyal ve duyuşsal stratejiler ve tercih ettikleri öğrenme biçemleri arasında istatistiki olarak anlamlı olabilecek herhangi bir ilişki tespit etmemiştir.
Özet (Çeviri)
Individuals' cognitive styles have an important role in every instructional environment. The purpose of this quantitative, non-experimental study was to explore whether field dependent/independent cognitive style affects individuals' use of language learning strategies, preferred learning styles, and achievement levels in different skills in the English language in an English for Academic Purposes context. The sample included a heterogeneous group of 123 college level students studying at an English-medium university. The instruments for the data collection were the Group Embedded Figures Test (GEFT), Rebecca Oxford's Strategy Inventory for Language Learning (SILL), and the BIG16 Learning Modality Inventory. Participants' scores in different skills in their EAP course were collected upon their written consent. Descriptive and inferential statistical analyses revealed significant relationships between field independence cognitive style and the use of cognitive, metacognitive, and compensation strategies; and higher achievement levels in reading, writing, and listening skills whereas field dependence was congenial with speaking skills only. No statistically meaningful relationships were found between participants' field dependent/independent cognitive style, and the use of memory strategies, affective strategies, social strategies, and their preferred learning styles.