Müzik öğretmeni adaylarının müzik performansı kaygı düzeyleri ve akademik motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of music teacher candidates' music performance anxiety level and academic motivation level
- Tez No: 516274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLÜN MALKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanının amacı müzik öğretmeni adaylarının müzik performansı kaygı düzeyleri ve akademik motivasyon düzeylerini belirlemek, aralarındaki ilişkinin varlığını sorgulamak ve cinsiyet, üniversite, sınıf, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu, çalgı değişkenleri ile ilişkilerini ortaya koymaktır. Tarama modelli olan bu çalışmanın örneklem grubunu Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Müzik Öğretmenliği okumakta olan 241 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerini saptamak amacı ile demografik bilgi formu, öğrencilerin müzik performans kaygısı düzeyini belirlemek amacı ile, geçerlik ve güvenirlik çalışması Özevin (2013) tarafından yapılan Müzik Performans Kaygı Ölçeği, öğrencilerin akademik motivasyon düzeylerini belirlemek amacı ile, geçerlik ve güvenirlik çalışması Karagüven (2012) tarafından yapılan Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri çözümlenirken demografik bilgilere yönelik frekans ve yüzde değerleri çıkarılmış ve Pearson Çarpım Momentler korelasyonu analizi, ilişkisiz grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tamhane T2 Post Hoc testi, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda öğrencilerin müzik performansı kaygı düzeyleri ve akademik motivasyon düzeyleri arasında ilişki bulunurken, öğrencilerin müzik performans kaygı düzeylerinin cinsiyet ve babanın eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği, öğrencilerin akademik motivasyon düzeyinin ise devam ettikleri üniversiteye göre farklılık gösterdiği bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research are to determine music teacher candidates' music performance anxiety level and academic motivation level, to question the existence of the relationship between them and to reveal the relationship associated with gender, university, grade, mother's educational background, father's educational background and musical instrument factors. The sample group of this scanning modelled study is comprised of 241 students studying at departments of music education at Niğde Ömer Halis Demir University, Pamukkale University, Konya Necmettin Erbakan University and Black Sea Technical University. To determine the demographic features of the students taking part in the study, a demographic information form was used. In order to specify these students' music performance anxiety level, the Music Performance Anxiety Scale whose reliabilty and validation test conducted by Özevin (2013) and also to designate their academic motivation level the Academic Motivation Scale whose reliability and validation test carried out by Karagüven (2012) were used. While analyzing the data of the research, for demographic information, frequency and percentage values were inferred and Pearson Product Moments' Correlation Analysis, Unrelated Group t Test, One-Way analysis of variance (ANOVA), whole digit T2 Post Hoc Test, Kruskal-Wallis Test, Mann-Whitney U Test analysis techniques were benefited from. While as a result of the findings obtained from the research, a relationship was found between the students' music performance anxiety level and academic motivation level, there was a difference between the students' music performance anxiety level, gender and also with regard to their father's educational background. When it came to the students' academic motivation level, it was extrapolated that their motivation level was showing a difference according to the university they were attending.