Yapılandırmacı yaklaşım yoluyla sosyobilimsel konulara dayalı fen eğitiminin 7. sınıf öğrencileri üzerine etkileri
Effects of science education based on socioscientific issues through constructivist approach on 7th grade students
  1. Tez No: 516293
  2. Yazar: HİLAL SEÇKİN KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜYE DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sunulan çalışmanın amacı yapılandırmacı yaklaşım yoluyla sosyobilimsel konulara dayalı fen eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel düşünme yeteneklerine, yansıtıcı düşünmelerine ve sosyobilimsel konulara bakış açılarına etkisini incelemektir. Çalışmada, kontrol gruplu öntest-sontest yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Edirne ili, Merkez İlçesine bağlı bir devlet ortaokuluna devam eden toplam 51 adet 7. sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiş ve öğrencilerbir deney ve bir kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. . Deney grubunda dersler yapılandırmacı yaklaşım yoluyla sosyobilimsel konulara (SBK) dayalı olarak işlenirken kontrol grubunda ise mevcut öğretim programında önerilen şekilde yapılandırmacı yaklaşıma dayalı olarak işlenmiştir. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte yer aldığı karma araştırma yöntemlerinden iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin elde edilmesinde deney ve kontrol grubu öğrencilerine, Bilimsel Düşünme Yetenekleri Testi (BDYT), Yansıtıcı Düşünme Ölçeği (YDÖ) ve Sosyobilimsel Konulara Bakış Ölçeği (SBKBÖ) öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin desteklenmesi ve öğrencilerin sosyobilimsel konulara ilişkin düşünme durumlarının derinlemesine incelenmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması kullanılmıştır. Bu amaçla deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanan çalışma kağıtlarından elde edilen veriler incelenmiştir. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Science) 23 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımlı Örneklemler için t-testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi için doküman incelemesi yoluyla içerik analizi tekniği uygulanmıştır. ANCOVA sonuçlarına göre, deney ve kontrol gruplarının SBKBÖ sontest puanları arasında istatistiksel olarak deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken; BDYT ve YDÖ'den elde edilen sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Nitel veri analizi sonuçları ise , yapılandırmacı yaklaşım yoluyla SBK'lara dayalı fen eğitimi alan deney grubu öğrencilerinin mevcut programa dayalı olarak yapılandırmacı yaklaşım yoluyla fen eğitimi alan kontrol grubu öğrencilerine göre çalışmada odaklanılan ünitelerle ilgili olarak daha iyi içerik bilgisine; sosyobilimsel düşünme ve bakış açıları doğrultusunda destekledikleri görüşlere daha fazla neden/delil/açıklama sunma yeterliliğine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the effects of science education based on socio-scientific issues through the constructivist approach to scientific thinking skills, reflective thinking, and socio-scientific aspects of 7th grade students. In the study, a pretest-posttest quasi-experimental design with control group was used. The study was conducted by participation of 51 7th grade students enrolled in a state secondary school affiliated to the Central District of Edirne province in the academic year of 2016-2017 and they were assigned to an experiment and a control group. In the experimental group, the lessons were processed through constructivist approach based on socio-scientific issues (SSI) whereas the control group was processed based on constructivist approach according to the current science curriculum. In the study, concurrent nested design which is a mixed reseach method design was used. The Scientific Thinking Ability Test (STAT), Reflective Thinking Scale (RTS), and Socio-Scientific Aspects Questionnaire (SSAQ) were used as a data collection tools as pretest and posttest to the experimental and control groups. The case study which is a qualitative research methods was embedded to support quantitative data and in order to be able to deeply examine students' on socio-scientific reasoning. For this purpose, the worksheets prepared to the experimental and control group students were utilized as tools to collect qualitative data. SPSS (Statistical Package for the Social Science) 23 program was used for the statistical analysis of the quantitative data obtained. Paired samples t-test, ANCOVA testwere used in the analysis of the data. A content analysis technique was employed for the analysis of qualitative data through a document review. According to ANCOVA results, a significant difference was found between the SSAQ posttest scores of the experimental and control groups in favour of the experimental group. However there was no statistically significant difference between STAT and RTS posttest scores of the experimental and control groups. In addition to these, the qualitative analysis results indicated that the students in the experimental group have better content knowledge with respect to the focused units knowledge than control group morever, the experimental group has also more competant to provide reasons / evidence / explanation for views they support in the direction of sociological thought and perspective than the control group.