İlaç tedavisine iyi yanıtlı meziyal temporal lob epilepsili hastalarda bilgisayar destekli kognitif rehabilitasyonun bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the effects of computer assisted cognitive rehabilitation in mesial temporal lobe epilepsy patients which well responsive to drug therapy
  1. Tez No: 516369
  2. Yazar: KUAYBE NUR İNCE YASİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; ilaç tedavisine iyi yanıtlı meziyal temporal lob epilepsili hastalarda; bellek, dikkat ve yürütücü fonksiyonlara yönelik egzersizler içeren bilgisayar destekli bir kognitif rehabilitasyon programının bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi epilepsi polikliniklerinde takip edilmekte olan ilaç tedavisine iyi yanıtlı meziyal temporal lob epilepsili hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma prospektif, randomize-kontrollü olarak planlanmıştır. Çalışma grubuna bellek, dikkat ve yürütücü fonksiyonlara yönelik egzersizler içeren bilgisayar destekli bir kognitif rehabilitasyon programı haftada 3 kez on hafta süresince uygulanmıştır. Karşılaştırma grubuna herhangi bir rehabilitasyon programı uygulanmamıştır. Çalışma ve karşılaştırma grubundaki olgular başlangıçta ve on hafta sonunda SF-36 yaşam kalitesi anketi, Beck depresyon envanteri ve dikkat, bellek, visyospasyal algı, frontal lob işlevleri ve dil işlevlerini değerlendiren nöropsikolojik testler kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışma ve karşılaştırma grubu arasında yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kullandıkları ilaçlar, klinik özellikler, nöbet başlangıç yaşı ve hastalık süresi, sağ-sol lokalizasyon açısından istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to investigate the efficacy of a computer assisted cognitive rehabilitation program with memory, attention and executive functions in mesial temporal lobe epilepsy patients which well responsive to drug therapy. Methods:Mesial temporal lobe epilepsy patients which well responsive to drug therapy followed at neurology clinics of Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Education and Research Hospital were included in the study. The study was designed as a prospective randomized-controlled study. Study subjects aplied a computer assisted cognitive rehabilitation application which was for memory, attention and executive functions for ten weeks, 3 times in a week. Study and comparison subjects were evaluated using SF-36 short form health survey, Beck depresion inventory and a neuropsychological battery which contains tests evaluated attention, memory, visuospatial functions, frontal lobe functions and language functions. Results: There were not difference statistically significant degree for age, gender, education, drugs, clinic features, age of disease onset, duration of the disease, right-left localization,in study group compared to the comparison group.