Nüks ve refrakter diffüz büyük B hücreli lenfoma hastalarının kurtarma tedavisine yanıtları ve sağkalımları
The response rates and overall survival status of relapsed and refractory diffuse large B cell lymphoma patients after salvage chemotherapy
  1. Tez No: 538717
  2. Yazar: HAYATİ ARVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MEHTAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada takip ve tedavi ettiğimiz tedaviye refrakter ve nüks etmiş DBBHL hastalarının kurtarma tedavisi sonrası ortanca sağkalım sürelerini incelemeyi, bunun yanında bulgularımızın mevcut literatür ile farkının olup olmadığını ve fark bulunursa, bunun olası sebeplerinin araştırılmasını hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kocaeli ÜniversiteTıp Fakültesi hematoloji arşivinde 2007-2018 yılları arasında takip edilen DBBHL tanısı almış ilk kemoterapi sonrası refrakter ve nüks edip kurtarma tedavisi verilen 31 erkek 20 kadın toplam 51 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışma, geriye dönük inceleme yöntemi ile dosya taraması şeklinde yapılmıştır. Hastaların verilen kurtarma tedavilerine göre yanıtları karşılaştırılmış, bunun yanında genel sağkalım analizi yapılmıştır. Tedaviye yanıtsızlık, tedaviye kısmi yanıt, hastalığın ilerlemesi, tedavi sırasında ölüm ve tedavi sonrası nüks olay olarak kabul edilmiştir. Sağkalım analizi Kaplan Meiyer yöntemi ile hesaplanmıştır. Gruplar arasındaki sağkalım arasındaki farklar univariant analiz içinde long-rank testi kullanılarak yapılmıştır ve p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the median survival time after salvage therapy of the patients with refractory and relapsed DLBCL and to investigate the possible causes of these findings, however we aimed to investigate if there is any difference between our findings and the current literature and to investigate the possible causes of this. Materials And Method: A total of 51 patients (31 males and 20 females) who underwent refractory and recurrent salvage therapy after the first chemotherapy in the hematology archive of the Kocaeli University Medical Faculty between 2007-2018 were included in the study. The study was carried out as a retrospective analysis method. The responses of the patients according to the given salvage treatments were compared and overall survival analysis was performed. These patients were classified as refractory to treatment, partial response to treatment, progression of disease, death during treatment and recurrence after treatment. Survival analysis was calculated by Kaplan Meier method. Overall survival Differences between the groups were calculated by using long-rank test in univariant analysis and p value