Plot and character in the Picaresque novel
Pikaresk romanda kişiler ve olay örgüsü
- Tez No: 51645
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş kısmında pikaresk geleneğinin gelişimi hakkında genel bilgi verilmiş ve bu geleneğin belli başlı özelliklerine dikkat çekilmiştir. Ayrıca, roman sanatında olay örgüsü ve kişilerin genel tanımlan yapılmış ve pikaresk. roman geleneğindeki olay örgüsü ve kişilerin özellikleri açıklanmıştır. Birinci Bölümde İngiliz pikaresk roman türünün en iyi üç örneği olan Moll Flanders (Daniel Defoe), Roderick Random (Tobias Smollett) ve Decline and Fall (Evelyn Waugh) 'da olay örgüsü incelenmiştir. Bahsedilen romanların yazarlarının episodik olay örgüsünü romanlarında -ne şekilde uyguladıkları ele alınmıştır. îkinci Bölümde, Defoe, Smollett ve Waugh'm romanlarında kullandıkları kişi türleri incelenmiş ve İspanyol pikarosu ile İngiliz pikarosu arasındaki benzerlikler ve farklılıklar saptanmıştır. »asa si
Özet (Çeviri)
The introduction gives a general information about the background of the picaresque tradition, and draws attention to the general characteristics of this genre. It also discusses plot and character in the picaresque novel. Part I focuses upon and comments on the plot structure of the three best examples of the picaresque novel in English fiction: Daniel Defoe's Moll Flanders, Tobias Smollett's Roderick Random and Evelyn Waugh's Decline and Fall. It analyzes how far these writers adapted the episodic plot in their novels. Part II focuses upon the characters used in this tradition, main stress being on the central character. It points out the similarities and differences between the traditional Spanish picaro and the English picaro. Conclusion establishes the general features of picaresque novel. And it focuses on how the three English writers Defoe, Smollett and Waugh handle plot and character in order to achieve their aim which is to make social criticism in broadest terms.