Sürdürülebilir turizmin ilkeleri ve göstergeleri açısından Alaçatı (Çeşme/İzmir) turizminin değerlendirilmesi
Evaluation of Alaçatı (Çeşme/Izmir) tourism in aspect of sustainable tourism principles and indicators
- Tez No: 516452
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı; Alaçatı'nın (Çeşme/İzmir) sürdürülebilir turizmin ilkeleri ve göstergelerine uyum derecesini saptayarak sürdürülebilir biçimde geleceğe taşınmasına katkı vermektir. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerinin toplanmasında literatür tarama, çeviriler yapma, arazi çalışmaları, gözlem ve bireysel görüşme kullanılmıştır. Bireysel görüşmeler, görüşme tekniğinin“sıkı yapılandırılmış görüşme”şekline aittir ve sorular önceden belirlenmiştir. 10 işletmeci ve 6 turizm aktörü için farklı sorular hazırlanarak görüşmeler yapılmıştır. Bu doğrultuda, önce uluslararası sürdürülebilirlik standartlarına göre Alaçatı analiz edilmiş, sonra eksikleri tamamlamak ve yanlışları düzeltmek üzere yorumlar yapılmış ve öneriler getirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; Alaçatı'daki işletmelerde eğitim konusuna önem verilmektedir. İşletmeler turistlere çevrenin tanıtımı hakkında yardımda bulunmaktadır. Turist memnuniyetinin ölçülmesi konusunda otel rezervasyon siteleri ve sosyal medya yorumları dikkate alınmaktadır. Personel istihdamı konusunda yerli halk da dışardan olanlar da belirgin tercih edilmektedir. Çalışanlar konusunda cinsiyet ayırımı yapılmamaktadır. Yiyecekler konusunda yerel ürünler tercih edilmektedir. Yerel konut mimarisine sadık kalınmıştır. Tasarım, dekorasyon, yemek çeşitleri gibi konularda özgün ve yerel tercihler yapılmaktadır. İşletmeler kültür-tarih içerikli koruma çalışmalarında duyarlıdır ve kendilerine ait alanlar dışında, çevrelerine de duyarlıdır. Hava, toprak ve su kirliliğine karşı tedbir alma, çözüm üretme gibi bir anlayış yoktur. Tasarruf tedbirlerinde su ve enerji konularında ciddi bir uygulama bulunmamaktadır. İşletmeler, doğaya uyumlu yapı malzemeleri tercih etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı sınırlıdır. Alaçatı yerel halkı turist ve turizmden ekonomik getiri ve iş olanakları bakımından memnundur. Ancak zaman zaman yaşanan anlaşmazlıklar ve gürültü sorunu gibi negatif durumlardan hoşnut değildir. Dışardan gelenler önemli değişimlere yol açmaktadır. Turizm kültürel mirası olumlu yönde etkilemektedir. Turizm hakkında toplumu bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları kamu, yerel yönetim ve STK'lar düzeyinde yerine getirilmektedir. Turist memnuniyetinin sürdürülebilir olmasına katkı verecek çalışmalar konusunda birçok faaliyet yürütülmektedir. Kıyı temizliği ve deniz suyu kalitesi hakkında olumlu görüşler hâkimdir. Turizm genel anlamda olumlu ekonomik etkiler yaratmıştır. Turistik tesislerde yenilenebilir enerji kullanımı çok sınırlıdır. Küresel iklim değişimi konusunda kısıtlı düzeyde yenilenebilir enerji kullanımı ve geri dönüşüm merkezi dışında başka bir çalışma bulunmamaktadır. Kanalizasyon, katı atık yönetimi ve hava kirliliği anlamında ciddi bir sorun yaşanmamaktadır. Yaz aylarında yaşanan çevre kirliliği ve trafik sorunu dışında tek önemli sorun gürültüdür. Turizmin alansal gelişimi planlıdır. Turizme yönelik yenilikler tesis, yemek ve spor içeriklidir. Alaçatı güçlü bir imaj ve markaya sahiptir ve tanıtım için de fuarlar kullanılmaktadır. Aşırı kalabalık, aşırı otel yapımı, gürültü, pahalılık, yasa dışı ruhsatlar ve yer yer hizmet kalitesindeki yetersizlikler gibi sorunlar zayıflık olarak ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to determine the degree of compliance of Alaçatı (Çeşme/İzmir) with sustainable tourism principles and indicators and to contribute it to the future in a sustainable way. Qualitative research method was used in the thesis study. Literature review, translation, field studies, observation and individual interview were used in the collection of the data. The individual interviews are based on the“structured interview”scheme of the interview technique and the questions are predefined. For the 10 managers and 6 tourism actors, different questions were prepared and negotiations were held. In this context, Alaçatı was first analyzed according to international sustainability standards, then comments were made and suggestions were made to complete the deficiencies and correct the mistakes. According to findings; the importance of education in the enterprises in Alaçatı is given. Operators are helping to promote tourism. Hotel booking sites and social media reviews are taken into account in measuring tourist satisfaction. As for the recruitment of the personnel, locals and settlers are also preferred. There is no gender discrimination for employees. Local products are preferred for food. It has been faithful to the local residential architecture. Original and local preferences are made in subjects such as design, decoration, food types. Managers are sensitive to cultural-history protection efforts and are sensitive to their district, outside their own domains. There is no understanding of taking measures against air, soil and water pollution, producing solutions. There is no serious application for water and energy issues in saving measures. Managers prefer eco-friendly building materials. The use of renewable energy sources is limited. Local residents of Alaçatı are satisfied with the economic returns and business opportunities of tourists and tourism. However, they are dissatisfied with negative situations such as the occasional disputes and the noise problem. Settlers and tourists lead causes to significant changes. Tourism affects cultural heritage positively. Public awareness and informing activities about tourism are carried out by the ministry of tourism/government and governership and NGOs. Many activities are carried out in order to contribute to the sustainability of tourist satisfaction. Positive opinions about coastal cleanliness and sea water quality are dominant. In general, tourism has created positive economic effects. The use of renewable energy in tourist facilities is very limited. In terms of global warming and climate change, there isn't any implementation except the use of renewable energy and recycling. There is no serious problem in terms of disposal of sewerage, solid waste and air pollution. Apart from environmental pollution and traffic problems that are experienced in summer months, the only major problem is noise. The spatial development of tourism is planned. Innovations for tourism are in the field of facilities, food and sports. Alaçatı has a strong image and brand and fairs are used for presentation. Problems such as overcrowding, excessive number of hotels, noise, high cost, illegal licenses and deficiency in service quality are expressed as weaknesses.