Anadolu imam hatip liselerindeki mantık eğitiminin meslek dersleri ile ilişkisi ve ilahiyat fakültelerine yansıması üzerine bir araştırma
A study on the relationship between the logic education in anatolion imam hatip high schools and religious courses and its reflection on the theology faculties
  1. Tez No: 516453
  2. Yazar: VELİ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma mantık dersinin Anadolu İmam Hatip Liselerindeki yerini, din eğitimiyle ilişkisini, İlahiyat Fakültelerine çeşitli yönlerden yansımalarını mantık dersi öğretim programı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu maksatla çalışmanın amaçları doğrultusunda, mantık programlarının uygulanışını anlayabilmek için gerekli olan haftalık ders dağıtım çizelgeleri incelenmiş, son mantık programı ile son meslek dersleri programları ilişkilendirilmiş ve konuyla ilgili olarak öğretmen, öğrenci ve akademisyen görüşlerine başvurulmuştur. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında Anadolu İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrenciler, görev yapan meslek dersi öğretmenleri, İlahiyat Fakültelerinde okuyan öğrenciler ve görev yapan akademisyenler arasından seçilen 30 kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden sonra elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılarak bulgular oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda paydaşların büyük bir çoğunluğunun, bu okullarda mantık dersinin verilmesinin elzem bir durum olduğu ve bu okulların eğitim sisteminin mantık eğitimiyle çok ilişkili olduğu, öğrencileri gündelik, dini, bilişsel, akademik olarak olumlu yönde etkileyebileceği, bu sebeple dersin zorunlu/seçmeli olma durumu, program durumu, orta düzeyde okutulabilme durumu vb. durumlarda değişikliklerin yapılması ile verimin daha çok arttırılabileceği noktasında hemfikir oldukları görülmüştür. Son olarak ilgili kurum ve bireylere önerilerde bulunularak tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advisor: Assoc. Prof. Dr. Hülya ALTUNYA The aim of the study is to analyse the logic education delivered at Anatolian Imam Hatip High Schools, its relationship with theology education and its reflections at faculty of theology. In parallel to these aims the weekly outlines of the logic courses were analysed, a connection was developed between logic courses and vocational courses and the views about the topics of the teachers, students and faculty members were revealed. The study was designed following the phenomenology principles, which is one of the qualitative research methods. The participants were 30 person who were Anatolian Imam Hatip students and teachers and undergraduate students and academicians in the faculty of theology. The data of the study were collected through semi-structured interviews. The data obtained were analysed using the descriptive statistical technique. The results of the study showed that the majority of the participants thought that logic education is one of the most needed courses at Anatolian Imam Hatip High Schools, but there were numerous contradictory points between the educational programs of these schools and logic education. They also reported that the logic courses might positively affect the students in terms of religious views, cognitive skills and academical achievement and that due to these positive effects the status of the course in terms of being an optional or compulsory course, its program and being offered at the secondary level should be modified to improve its productivity. In the study there are some suggestions to improve the position of logic education at Anatolian Imam Hatip High Schools.